4η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Νιούελς στα 5 τελευταία μεταξύ τους (2-3-0).

ΝΙΟΥΕΛΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ντεφένσα ι Χουστίσια. Ο Γκουτιέρες πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 28ο λεπτό.

Την πρώτη ήττα της σεζόν υπέστη το Σάββατο στο Φλορένσιο Βαρέλα η Νιούελς, με το παιχνίδι να έχει δύο διαφορετικά πρόσωπα.

Απείλησε νωρίς σε στατική φάση η Νιούελς, αλλά με απευθείας εκτέλεση φάουλ βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ και κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις με δεύτερο γκολ στο transition πριν την ανάπαυλα. Επέστρεψε δριμύτερη στο δεύτερο μέρος, πήρε τα ηνία του αγώνα (66% κατοχή), εξαφάνισε τις απειλές της Ντεφένσα, έβαλε πολλές μπάλες μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά “καθαρή” ευκαιρία δεν έφτιαξε.

Ο κόουτς Χάιντσε ανέλαβε την ευθύνη της ήττας, αλλά έμεινε ικανοποιημένος από την αντίδραση της ομάδας του στο δεύτερο μέρος και ουσιατικά προανήγγειλε βελτιωμένη εικόνα στο εγγύς μέλλον.

Πλήγμα ο τραυματισμός του Γκονσάλες (εξτρέμ), η διοίκηση ψάχνεται για μεταγραφή στη θέση.

ΝΙΟΥΕΛΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Χιμνάσια. Στο 48ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μιραμόν της Χιμνάσια.

Αναποτελεσματική και στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν η Μπάνφιλντ, παραμένει δίχως νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές και διαψεύδει τις υψηλές φιλοδοξίες που υπήρχαν στην εκκίνηση.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο με τη Χιμνάσια, η οποία είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία ως την ανάπαυλα, σε στατική φάση. Με το ξεκίνημα της επανάληψης όμως ένα επικίνδυνο τάκλιν την άφησε με 10 παίκτες και στην συνέχεια η Μπάνφιλντ κυριάρχησε εδαφικά (77% κατοχή). Άσκησε ασφυκτική πίεση στα τελευταία λεπτά με παίκτη παραπάνω, ξόδεψε αρκετές ευκαιρίες για να μείνει ξανά στο μηδέν.