* Στο Λιγκ Καπ: Τουρ – Νιόρ 4-1 (8/8)

ΝΙΟΡ

«Χαράς ευαγγέλια» στη Νιόρ, η οποία κατάφερε να σβήσει το απόλυτο μηδέν που την συντρόφευε ως και την περασμένη αγωνιστική, χάρη στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Οσέρ. Κι αυτό διότι η ομάδα του Ντένις Ρενό ούτε είχε δεχθεί κάποιο γκολ, αλλά ούτε και είχε πετύχει, μένοντας στο 0-0 απέναντι σε Αζαξιό και Νανσί. Μετά, όμως, από τη συντριβή με 4-1 στην έδρα της σημερινής αντιπάλου της στο Λιγκ Καπ έδειξε να συνέρχεται και έφτασε στην πρώτη της νίκη, πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση.

Βοήθησε, βέβαια, σε αυτό και το γεγονός ότι πήρε προβάδισμα από τα… αποδυτήρια στο δεύτερο μέρος (47’) χάρη σε τέρμα του Ρόι, αφού έπαιξε με εντελώς διαφορετικό αέρα στη συνέχεια και κράτησε με αρκετή ευκολία το προβάδισμα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, μάλιστα, ήρθε ο Λοτέ να «σφραγίσει» τη νίκη στη Νιόρ, που αγχώθηκε σε 2-3 φάσεις, στις οποίες είδε την άμυνα της να εκτίθεται, ωστόσο κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία της και βρίσκεται σε μια ξεχωριστή λίστα μαζί με τις Ρεμς και Κλερμόν. Αν εξαιρέσει κανείς την αναμενόμενη προσθήκη του Ισούφ Πάρο (Αμυντικός) που αποκτήθηκε από τη Σάντος της Νοτίου Αφρικής, η αποστολή που συνέθεσε ο Τανσό δεν έχει διαφορά με αυτήν που εμπιστεύτηκε τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Οσέρ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Κράτησε το μηδέν παθητικό στα 3 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (Δες το στην Bet365).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας (Κλικ Εδώ)

ΤΟΥΡ

Από την άλλη πλευρά, τα πράγματα δεν κυλούν με καθόλου καλό τρόπο για την Τουρ στο ξεκίνημα της φετινής χρονιάς. Αν εξαιρέσει κανείς την πρόκριση που εξασφάλισε στο Λιγκ Καπ, κερδίζοντας με το ευρύ 4-1 τη σημερινή αντίπαλο της, η ομάδα του Ζιλμπέρ Ζουκεκίντ, η Τουρ πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο και μετά την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρεμς την περασμένη αγωνιστική, παραμένει στον πυθμένα, συγκατοικώντας μόνο με την εξίσου απογοητευτική Λανς. Χωρίς κανείς να καταλάβει πως, η Τουρ παρέμεινε στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος για περισσότερα από 90 λεπτά, με τη Ρεμς να έχει δοκιμάσει κάθε πιθανό τρόπο για να σκοράρει, δίχως αποτέλεσμα.

Αυτό όμως που δεν συνέβη στα προηγούμενα 93 λεπτά, έμελλε να συμβεί στο τέταρτο λεπτό του έξτρα χρόνου αφού ένας κακός υπολογισμός του Ελ Ριτί έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν και να «αποδράσουν» με μια σημαντική νίκη. Τα δύσκολα, από κει και πέρα, συνεχίζονται και μετά το σημερινό ματς για την Τουρ καθώς την Τρίτη υποδέχεται τη Χάβρη για το β’ γύρο του Λιγκ Καπ. Το θετικό για τον απογοητευμένο Ζουνεκίντ, είναι πως δεν έχει να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα, επιλέγοντας την καλύτερη ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρεμς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Δεν κατάφερε να σκοράρει στα 3 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.