Ligue 2: 20η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Λανς – Νιμ 1-2 (4/8)

* Στα 13 τελευταία παιχνίδια της Νιμ στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Over 2,5.

* Η Νιμ κέρδισε τα 5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, σημειώνοντας τρία ή περισσότερα τέρματα.

* Στα 6/8 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Λανς στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Under 2,5.

ΝΙΜ

Το πάλεψε όσο περισσότερο μπορούσε για την έκπληξη στο εκτός έδρας παιχνίδι Κυπέλλου απέναντι στη Σεντ Ετιέν η Νιμ, αλλά δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-0 που σήμανε και τον αποκλεισμό της από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Έμεινε από νωρίς με δέκα παίκτες (12’), ωστόσο κατάφερε να έχει την πρωτοβουλία και να είναι η ομάδα που απειλούσε περισσότερο. Όσο περνούσε η ώρα, όμως, στέρευε από δυνάμεις και η κούραση της κόστισε, αφού δέχθηκε δύο γκολ σε λίγα λεπτά (63’-68’) και τα παράτησε.

Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα, μετράει 7 νίκες στα 8 τελευταία παιχνίδια, στο τελευταίο κέρδισε με 3-1 εντός έδρας την Κλερμόν, ήταν η τρίτη σερί νίκη μετά την «παρένθεση» από τη Σοσό (2-1). Το τέλος του πρώτου γύρου τη βρήκε στο -7 από την πρώτη θέση, είναι εδώ και καιρό δεύτερη με 37 βαθμούς (12-1-5), εντός έδρας έχει εξαιρετική παρουσία (7-1-2), ενώ συνολικά διαθέτει και την καλύτερη επίθεση στην κατηγορία, με 40 γκολ ενεργητικό. Εκτός αποστολής βρίσκεται ο τιμωρημένος Μποσκαλί (Αμυντικός, 14/0) που αποβλήθηκε στο Κύπελλο ενώ επανέρχεται ο Μποζόκ (Επιθετικός, 17/14), το όνομα του οποίου έχει εμπλακεί σε ουκ ολίγα μεταγραφικά σενάρια.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα-αποκλεισμός με 2-0 από τη Σεντ Ετιέν για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Στα 13 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Over 2,5 (Δες το στον Stoiximan).

Το Νιμ – Λανς παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας (Κλικ Εδώ)

ΛΑΝΣ

Δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο απ’ όσο θα περίμενε κανείς, αλλά στο εναρκτήριο ματς του 2018 πέτυχε τον στόχο της η Λανς, καθώς έστω και στην παράταση κέρδισε με 3-2 την Μπουλόν εντός έδρας και πήρε τη νίκη-πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Μεγάλος πρωταγωνιστής της συνάντησης δεν ήταν άλλος από τον Κριστιάν Λόπεθ, ο οποίος σκόραρε δις για να στείλει την ομάδα του στους «32». Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα, ήταν η ομάδα που αποτέλεσε την αρνητική έκπληξη στην αρχή, παρέμεινε για καιρό τελευταία, σταδιακά «διόρθωσε» και μετράει δύο νίκες στα τρία τελευταία, πιο πρόσφατο το άνετο εντός έδρας 2-0 επί της ουραγού Τουρ.

Προσπαθεί να αδειάσει όσο το δυνατόν περισσότερο το υπεράριθμο ρόστερ, ήδη παρελθόν οι Τασουλής (Αμυντικός, 1/0) και Λέμος (Αμυντικός, 6/0) που δεν έπεισαν με τις εμφανίσεις τους. Το τέλος του πρώτου γύρου τη βρήκε στην 15η θέση με 21 βαθμούς (6-3-10), ωστόσο εκτός έδρας μετράει μόλις μια νίκη (1-3-6). Επιστρέφει από τιμωρία ο πολύτιμος Τσβετίνοβιτς (Αμυντικός, 14/0), συνεχίζουν εκτός οι Σαντόμ (Μέσος, 6/0), Μπελγκάρ (Μέσος, 14/1), Μααζού (Επιθετικός, 11/1) και Ντουσέ (Τερματοφύλακας, 5/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη-πρόκριση με σκορ 3-2 στην παράταση επί της Μπουλόν για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Στα 6/8 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Under 2,5.