*Η Νιμ πανηγύρισε πέντε διαδοχικές εντός έδρας νίκες κόντρα στη Βαλενσιέν.

*Στον πρώτο γύρο: Βαλενσιέν – Νιμ 3-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΙΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 κόντρα στην Πο. Προηγήθηκε με τον Σαΐντ στο 2’, ισοφαρίστηκε στο 17’, απέκτησε ξανά το προβάδισμα με τον Τσοκουντέ στο 44’, δέχθηκε εκ νέου την ισοφάριση με πέναλτι στο 84’, για να πάρει τελικά τη νίκη με γκολ του Γκεσούμ στο 90’+3’.

Παραμένει ζωντανή στη μάχη της παραμονής, τεράστια ανάσα το 3-2 επί της Πο την προηγούμενη αγωνιστική. Σούπερ παιχνίδι, με φοβερό ρυθμό, εκατέρωθεν φάσεις και γκολ, δύο φορές μπήκε σε θέση οδηγού, αμφότερες ισοφαρίστηκε, έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και με γκολ στις καθυστερήσεις πανηγύρισε το πολυπόθητο “τρίποντο”.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την ομάδα του Μπομπάρ, είχαν προηγηθεί τρεις ήττες από τις Αμιάν (1-0), Χάβρη (0-1) και Παρί (3-0), παρέμεινε στην προτελευταία θέση, είναι στο -5 από τη σωτηρία, δεν έχει περιθώρια για απώλειες και η νίκη κόντρα στη Βαλενσιέν κρίνεται άκρως απαραίτητη, αν θέλει να ελπίζει στην παραμονή. Στηρίζεται στην έδρα της, εκεί πήρε τους 25/32 βαθμούς (ρεκόρ 8-1-7).

ΝΙΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/G τα 6/7 πρόσφατα παιχνίδια.

*Έμεινε άσφαιρη στα 4/6 τελευταία ματς.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-0 από τη Μπορντό. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 69’, δέχθηκε το 0-2 στο 82’.

Έμεινε άσφαιρη σε δεύτερο σερί παιχνίδι στο γήπεδό της, έχασε αυτή τη φορά από τη Μπορντό. Κακό ποιοτικά παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, καμία απ’ τις δύο δεν είχε τελική στην εστία, δίκαιο το 0-0 στην ανάπαυλα. Δεν μπήκε καλά στο δεύτερο 45λεπτο, υστέρησε συνολικά, έχασε δίκαια, ενώ ολοκλήρωσε το ματς χωρίς τελική στην εστία.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του Κανταρί, είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 0-0 με τη Νιόρ και το εκτός έδρας 2-0 κόντρα στην Αμιάν, που ήταν και η μοναδική επιτυχία στις 11 τελευταίες αγωνιστικές (1-5-5). Παρέμεινε στην 15η θέση, είναι στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, σήμερα παίζει εξαιρετικά κρίσιμο παιχνίδι με τη Νιμ και σε περίπτωση νίκης θα κάνει τεράστιο άλμα παραμονής. Τιμωρημένος ο βασικός χαφ Μασόν.