*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σαγκάν Τόσου – Νιιγκάτα 1-2

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΙΙΓΚΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Σαπόρο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τανιγκούτσι στο 52′.

Αξιοποίησε μία από τις τρεις μόλις ευκαιρίες που δημιούργησε στον αντίπαλο στόχο αλώνοντας, παράλληλα, την έδρα της ουραγού Σαπόρο. Πιο απειλητική στη διάρκεια της μεταξύ τους αναμέτρησης η Νιιγκάτα, τράνταξε δύο φορές τα δοκάρια του Σουγκένο σε προσπάθειες των Ματσούντα (9′) και Όνο (71′).

Νίκη μετά από πέντε σερί ισοπαλίες για το συγκρότημα του Ματσουχάσι που παραμένει αήττητο σε οχτώ αναμετρήσεις. Στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές επικράτησε μόνο της Γιοκοχάμα (3-1) στις 15 Μαΐου (τέσσερις ισοπαλίες, τέσσερις ήττες). Έχει απολογισμό 7-1-0 στις οχτώ τελευταίες αναμετρήσεις που φιλοξένησε τη Σαγκάν Τόσου (σ.σ. κράτησε το μηδέν στις επτά).

ΝΙΙΓΚΑΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Αναδείχθηκε ισόπαλη στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΓΚΑΝ ΤΟΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Γιοκοχάμα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Γιοκογιάμα στο 53′.

Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά η Σαγκάν Τόσου δεν άντεξε απλά την πίεση που της άσκησε η Γιοκοχάμα, αλλά κατάφερε να αλώσει την έδρα της ξεκολλώντας από την επικίνδυνη ζώνη του πρωταθλήματος. Εκμεταλλεύτηκε σε απόλυτο βαθμό μία γρήγορη αντεπίθεση σκοράροντας με υπέροχο πλασέ του Γιοκογιάμα. Την κράτησε όρθια ο τερματοφύλακας της στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων σε σουτ του Ματέους που κόντραρε.

Νίκη μετά από δύο σερί ήττες για τη Σαγκάν Τόσου που αγνοεί την ισοπαλία στις έντεκα τελευταίες αγωνιστικές (τέσσερις νίκες, επτά ήττες): Σημείωσε την τελευταία στην έδρα της Κασίβα (1-1) στις 28 Απριλίου. “Τρέχει” μία κάκιστη παράδοση στην έδρα της Νιιγκάτα, θα πρέπει να γυρίσουμε στον Οκτώβριο 2012 για να βρούμε την τελευταία φορά που την άλωσε (2-0).