3η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στη ζώνη της Αφρικής. Δέκα όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση για τον τρίτο γύρο θα πάρουν οι καλύτεροι πρώτοι του κάθε ομίλου.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

ΝΙΓΗΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εξαιρετική η εικόνα που παρουσιάζει στα προκριματικά η Νιγηρία, έχοντας το απόλυτο μετά τις δυο πρώτες στροφές. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκέρνοτ Ρορ φιλοξενήθηκε από το Πράσινο Ακρωτήριο, στην έδρα του οποίου πανηγύρισε το διπλό, επικρατώντας με 1-2. Δεν έπιασε το μέγιστο της απόδοσής της, ωστόσο έστω και με ένα αυτογκόλ κατάφερε να πάρει το ματς.

Έκανε έτσι το 2×2, έχοντας προηγηθεί η νίκη επί της Λιβερίας (2-0 εντός), στην πρεμιέρα των ομίλων, οπότε και με έξι βαθμούς είναι μόνη πρώτη. Από την αποστολή της για τα δυο παιχνίδια κόντρα στη Κεντρική Αφρική, αποκλείστηκαν οι δυο μέσοι Εντιντί και Ετεμπό, των Λέστερ και Γουότφορντ, καθώς αμφότεροι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών. Για τον ίδιο λόγο έμεινε εκτός και ο Τερέμ Μοφί.

Εθνική Νιγηρίας Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Ακπεγί (Κάιζερ Τσιφς), Ουζόχο (Ομόνοια), Οκόγιε (Σπάρτα Ρότερνταμ) – Αμυντικοί: Ομερουό (Λεγκανές), Τροστ-Εκόνγκ (Γουότφορντ), Μπαλογκούν (Ρέιντζερς), Αμπντουλαχί (Ομόνοια), Αβαζιέμ (Αλάνιασπορ), Αϊνά (Τορίνο), Κόλινς (Πάντερμπορν), Ακπογκούμα (Χόφενχαϊμ), Μπασέι (Ρέιντζερς) – Μέσοι: Αριμπό (Ρέιντζερς), Ονιεκά (Μπρέντφορντ), Ινοσέντ (Μάλμε) – Επιθετικοί: Μουσά (Καραγκιουμρούκ), Ιβόμπι (Έβερτον), Ιχεανάτσο (Λέστερ), Σιμόν (Ναντ), Ονουάτσου (Γκενκ), Οσιμέν (Νάπολι), Καλού (Μπορντό), Εζούκε (ΤΣΣΚΑ Μόσχας)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί του Πράσινου Ακρωτηρίου, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Βρέθηκε πίσω στο 19ο λεπτό, για να ισοφαρίσει με τον Οσιμέν στο 29′ και εν τέλει να επικρατήσει με το αυτογκόλ του Ρότσα Σάντος στο 76ο λεπτό.

Νιγηρία Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της. (δες το στην Stoiximan)

*Over 2.5 τα 5/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της, ως γηπεδούχος.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε αντίθεση με την αποψινή της αντίπαλο, η Κεντρική Αφρική δεν έχει πανηγυρίσει ακόμη τη νίκη σε αυτά τα προκριματικά. Για την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Ραούλ Σαβόι υποδέχθηκε τη Λιβερία, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1. Σε ένα ισορροπημένο ματς, δεν κατάφερε να “βγει ζωντανή”, χάνοντας το όποιο θετικό αποτέλεσμα στο φινάλε.

Πρώτη της ήττα στον όμιλο, έχοντας προηγηθεί η εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με το Πράσινο Ακρωτήριο, στην πρεμιέρα. Το μεγάλο αστέρι της χώρας, Ζοφρί Κοντογκμπιά, δεν είναι στην αποστολή της ομάδος, λόγω έλλειψης αγωνιστικού ρυθμού. Αντιθέτως, κλήθηκε ο φορ της Ξαμάξ, Λοτίς Μαφουτά.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Λιβερία, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Το τέρμα που δέχθηκε στο 86ο λεπτό, έκρινε και την αναμέτρηση.