6η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στη ζώνη της Αφρικής. Δέκα όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση για τον τρίτο γύρο θα πάρουν οι καλύτεροι πρώτοι του κάθε ομίλου.

*Αδιάφορες βαθμολογικά οι δυο ομάδες, καθώς έχουν αποκλειστεί από τη συνέχεια.

*Στον πρώτο γύρο: Τζιμπουτί – Νίγηρας 2-4

ΝΙΓΗΡΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και τρεις αναμετρήσεις ο Νίγηρας, σε ένα σερί όπου και μετράει μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Ζαν Μισέλ Καβαλί φιλοξενήθηκε από τη Μπουρκίνα Φάσο, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να προηγηθεί με ένα πέναλτι, για να δεχθεί την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο και με τη βοήθεια του πολύ καλού στο ματς Ναΐμ Φαν Ατενχόφεν να πάρει κάτι το θετικό. Πρώτος βαθμός, μετά τις δυο ήττες από την Αλγερία (6-1 εκτός, 0-4 εντός), έφτασε τους τέσσερις συνολικά και είναι στην τρίτη θέση του πρώτου ομίλου, έχοντας αποκλειστεί και τυπικά από τη συνέχεια.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπουρκίνα Φάσο, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Ουμαρού στο 34′, για να δεχθεί την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στο 55ο λεπτό.

Νίγηρας Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία επίσημα παιχνίδια του. (δες το στην Stoiximan)

*No Goal τα τρία τελευταία επίσημα παιχνίδια του, ως γηπεδούχος.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΤΖΙΜΠΟΥΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από την πέμπτη του διαδοχική ήττα σε αυτά τα προκριματικά προέρχεται το Τζιμπουτί. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζουλιέ Μετέ υποδέχθηκε την Αλγερία, από την οποία και ηττήθηκε με το βαρύ 0-4. Για ακόμη μια φορά είχε μια αρκετά κακή εικόνα και δεν κατάφερε να δείξει κάτι το θετικό. Παραμένει έτσι χωρίς βαθμό, έχοντας προηγηθεί οι ήττες από Αλγερία (8-0 εκτός, 0-4 εντός), Νίγηρα (2-4 εντός) και Μπουρκίνα Φάσο (0-4 εντός, 2-0 εκτός), οπότε και βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου. Όπως είναι φυσικό, έχει αποκλειστεί και τυπικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-4 από την Αλγερία, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Βρέθηκε πίσω με 0-3 από το πρώτο ημίχρονο (29′, 40′, 42′), με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 86ο λεπτό.