4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Ακτής Ελεφαντοστού. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Ραντέ της Τυνησίας.

*Η Αλγερία επικράτησε και στα επτά συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο το Νίγηρα, σε επίσημο ή φιλικό επίπεδο.

*Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Αλγερία – Νίγηρας 2-1

ΝΙΓΗΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Αλγερία, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024. Παρότι προηγήθηκε με τον Σοσάχ στο 38ο λεπτό, δέχθηκε αρχικά την ισοφάριση στο 54′ με το αυτογκόλ του Αλχασάν και εν τέλει την ανατροπή στο 88′.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη σε αυτά τα προκριματικά ο Νίγηρας. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ζαν Μισέλ Καβαλί δεν κατάφερε να πάρει κάποιο αποτέλεσμα από την Αλγερία, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Παρότι προηγήθηκε στο σκορ σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στην πορεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων και δεν απέφυγε τα χειρότερα. Πρώτη ήττα λοιπόν, μετά τις δυο ισοπαλίες με Τανζανία (1-1) και Ουγκάντα (1-1). Τίποτα το αξιόλογο στις κλήσεις του Γάλλου τεχνικού.

Νίγηρας Στατιστικά

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια.

ΑΛΓΕΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί του Νίγηρα, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024. Αν και βρέθηκε πίσω στο 38ο λεπτό, ισοφάρισε αρχικά με αυτογκόλ στο 54′ και εν τέλει ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Μάρεζ στο 88ο λεπτό.

Το απόλυτο έχει η Αλγερία μετά και τα τρία πρώτα παιχνίδια της, σε αυτά τα προκριματικά. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Τζαμέλ Μπελμαντί υποδέχθηκε το Νίγηρα, του οποίου και επικράτησε με 2-1. Τα βρήκε σκούρα μέχρι και την ανάπαυλα, έχοντας βρεθεί και πίσω στο σκορ. Ωστόσο, στην πορεία ανέβασε στροφές και έκανε την ανατροπή, παρότι δεν έπεισε πλήρως. Έκανε έτσι το 3×3, έχοντας προηγηθεί αυτές κόντρα σε Ουγκάντα (2-0) και Τανζανία (0-2). Είναι το ξεκάθαρο φαβορί για την κατάληψη της κορυφής του ομίλου και όπως φαίνεται θα το κάνει πράξη σε συνδυασμό με το απόλυτο, ούσα πολύ πιο ποιοτική από τις αντιπάλους της.