* Η Ρακόβ μετρά 5 σερί νίκες απέναντι στη Νιετσιέτζα

* Στον πρώτο γύρο (23/10): Ρακόβ – Νιετσιέτζα 3-2

* Στο Κύπελλο (01/12): Νιετσιέτζα – Ρακόβ 0-2

ΝΙΕΤΣΙΕΤΖΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Λέχια Γκντανσκ. Ο Ζβολίνσκι άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, ο Παϊσάο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 94’.

Με προορισμό τη Β’ κατηγορία πορεύεται η Νιετσιέτζα τον τελευταίο μήνα, έχασε και το Σάββατο, συμπλήρωσε πέντε παιχνίδια δίχως νίκη (0-2-3) και είδε τη διαφορά από την “σωτηρία” να πηγαίνει στο -7!

Δύσκολο το ξεκίνημα του αγώνα στο Γκντανσκ για τη Νιετσιέτζα, απειλήθηκε δις πριν βρεθεί πίσω στο σκορ από το 11ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν δύο τεράστιες ευκαιρίες στη συνέχεια να “καθαρίσουν” το ματς από πολύ νωρίς. Συνέχισε να χάνει ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος η Λέχια, αλλά στο τελευταίο κομμάτι λίγο έλειψε να “κλέψει” τον πόντο η Νιετσιέτζα με δύο ευκαιρίες, δέχθηκε το 2-0 στην κόντρα.

Είχε προηγηθεί η άδικη για την ίδια εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ραντόμιακ, σε ματς που έχασε πολλές ευκαιρίες, ειδικά στο τέλος, άξιζε κάτι παραπάνω και στο Ζάμπρζε (1-1) πριν τη διακοπή, όπου είχε δύο δοκάρια στο 0-1 της.

ΝΙΕΤΣΙΕΤΖΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΡΑΚΟΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σλασκ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 45’ με τον Κιντάνα, ο Κουν ισοφάρισε για την Ρακόβ στο 62ο λεπτό.

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε την Κυριακή η Ρακόβ, λύγισαν τα πόδια της μπροστά στην ευκαιρία να πάρει κεφάλι στην κούρσα του τίτλου. Ήξερε ότι οι ανταγωνιστές είχαν χάσει βαθμούς και με δική της νίκη θα περνούσε μόνη πρώτη κι όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στην ντεφορμέ Σλασκ.

Η Σλασκ έχασε τεράστια ευκαιρία (δοκάρι) νωρίς να προηγηθεί, τα κατάφερε στο τέλος του ημιχρόνου με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ρακόβ, η οποία δημιουργικά δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος. Τα χτυπήματα του MVP της Λόπες ήταν οι μοναδικές απειλές, ευτύχησε να βρει την ισοφάριση με ένα αδύναμο εκτός περιοχής σουτ που απέτυχε να αποσοβήσει ο φιλοξενούμενος κίπερ. Έβγαλε άγχος, δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ της ισοφάρισης και στις καθυστερήσεις γλίτωσε από θαύμα το 1-2, με χαμένη ευκαιρία για bloopers από την Σλασκ.

Είχε προηγηθεί η μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου με το 1-0 επί της Λέγκια και το μη πειστικό διπλό στο Πόζναν επί της Βάρτα (0-2). Παραμένει ωστόσο αήττητη στο 2022 (8-3-0) και την περιμένει συναρπαστική κούρσα για τρεις ως το φινάλε.