ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ 25 / 02 / 2021

NFL: Χριστουγεννιάτικη εκδίκηση στη Νέα Ορλεάνη!

• Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής ανοίγει απόψε ανήμερα Χριστουγέννων και συνεχίζεται με 3 Σαββατιάτικες αναμετρήσεις.

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΣΕΪΝΤΣ  –  ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΒΑΪΚΙΝΓΚΣ  (25/12, 23:30)

• Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πέρσι στον πρώτο γύρο των playoffs στη Νέα Ορλεάνη, με τους Βάικινγκς να κάνουν την έκπληξη, επικρατώντας στην παράταση 20-26.

ΣΕΪΝΤΣ (10-4):

Πάλεψαν, μόχθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να πληγώσουν τους πρωταθλητές. Επέστρεψαν μία φορά από το -14, δεν τα κατάφεραν και δεύτερη στην 4η περίοδο και ηττήθηκαν εντός έδρας 29-32 από τους Τσιφς.

Ο Μπριζ επέστρεψε στην επίθεση και του πήρε σχεδόν ένα ημίχρονο να ζεσταθεί. Ξεκίνησε εφιαλτικά με 0/6 πάσες και μία interception, ενώ στάθηκε τυχερός σε μία εν δυνάμει δεύτερη. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα φάνηκε να λύνεται, ολοκληρώνοντας με 234 γιάρδες και 3 TDs σε 15/34 πάσες.

Αξιέπαινη η αμυντική τους προσπάθεια, κατάφεραν να πιέσουν συστηματικά τον Μαχόουμς, αλλά αυτή τη στιγμή ο QB των Τσιφς απλά δεν παίζεται. Ολοκλήρωσε μερικές απίθανες πάσες υπό πίεση και εν κινήσει. Το ξεκάθαρο αντί-passing πλάνο τους άφησε ανοιχτούς χώρους για το run game των πρωταθλητών, που εντέλει έκανε και τη διαφορά.

Ασταμάτητος στο pass rush ο Χέντρικσον, κάλυψε και το κενό του Τζόρνταν, όταν αυτός αποβλήθηκε, δημιούργησε το fumble που εμμέσως έφερε τη μείωση στους 7 στην 4η περίοδο.

Ήταν η δεύτερη σερί ήττα και πλέον το #1 της NFC μοιάζει άπιαστο. Στόχος τους η εξασφάλιση του #2 και το πλεονέκτημα έδρας μέχρι το Championship game. Κλείνουν τη σεζόν στη Σάρλοτ.

Ιατρικό Δελτίο

• Εκτός αποστολής: Σμιθ (receiver), Ουίλιαμς (safety), Ίστον (OL)
  • Αμφίβολοι: Πιτ (OL), Μπράουν (DL), Χέντρικσον (DL)
  • Μακροχρόνιες απουσίες: Τόμας (receiver), Ρόμπινσον (cornerback), Χάρις (receiver), Κάλαγουεϊ (receiver)
  • Covid λίστα: Ουίνστον (QB)

ΒΑΪΚΙΝΓΚΣ (6-8):

Κατώτεροι των περιστάσεων στον “τελικό” επιβίωσης με τους Μπερς, δέχθηκαν μία ακόμη εντός έδρας ήττα (5η στη σεζόν) και αποχαιρετούν τα playoffs.

Σε μειονεκτική θέση από την πρώτη περίοδο, βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ, μείωσαν δις στους τρεις, αλλά στο φινάλε η hail mary πάσα του Κάζινς απέτυχε για να διατηρηθεί το 27-33.

Κομβικές οι δύο αποτυχημένες 4th & 1 προσπάθειές στο δικό τους μισό, αμφότερες χάρισαν field goals στον αντίπαλο. Ξανά αναιμική η αμυντική τους προσπάθεια, ειδικά στο run κομμάτι, όπου επέτρεψαν 199 γιάρδες. Το μοναδικό punt που κατάφεραν σε όλο το ματς ήταν στο εναρκτήριο drive!

Μέτριο παιχνίδι από τον Κάζινς, δεν είχε τις λύσεις στα κομβικά downs, παρότι είχε στη διάθεσή του αρκετά play action plays, με τον Κουκ να είναι και πάλι παραγωγικός (132γ./TD).

Δέχονται 27.7 πόντους μέσο όρο.

Επιτρέπουν 252.4 γιάρδες στον αέρα, 125.6 στο έδαφος.

Ιατρικό Δελτίο:

• Εκτός αποστολής: Κέντρικς (linebacker), Ρούντολφ (tight end), Μάτισον (RB), Ντάι (linebacker), Χολμς (DL)
  • Αμφίβολοι: Ντέιβις (linebacker), Γουάτς (DL), Χαμ (fullback)
  • Μακροχρόνιες απουσίες: Χάντερ (pass rusher), Μπαρ (linebacker), Χιουζ (cornerback)

Δείτε τα Προγνωστικά NFL

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:

Μάχη με νωπή ιστορία, ανάμεσα σε δύο προπονητές που γνωρίζονται πολύ καλά. Οι Βάικινγκς απέκλεισαν τους Σέιντς στα playoffs δύο φορές τα τρία προηγούμενα χρόνια και οι “άγιοι” οφείλουν να πάρουν εκδίκηση για να μην μπουν στα playoffs με “σκοτωμένη” αυτοπεποίθηση. Ο Μπριζ ήταν λογικό στην ηλικία του να επιστρέψει “σκουριασμένος” από τον τραυματισμό, όμως στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα της Κυριακής φάνηκε να βρίσκει ρυθμό και η άμυνα των Βάικινγκς δεν μπορεί να τον τρομάζει. Με τις απουσίες στις θέσεις των receivers όμως, περιμένουμε τον Πέιτον να “φορτώσει” το run game, απέναντι στο οποίο η άμυνα του Ζίμερ υπέφερε την Κυριακή, με τον κομβικό linebacker Κέντρικς να παραμένει εκτός. Από την άλλη, ο Κουκ δεν αναμένεται να βρει μεγάλο πεδίο δράσης, η άμυνα των Σέιντς είναι ελίτ, το απέδειξε και απέναντι στους Τσιφς. Έχουν προβάδισμα για τη νίκη οι Σέιντς, αλλά από το χάντικαπ των 6.5 πόντων, προτιμούμε τον άσο από ημίχρονο σε απόδοση 1.90, αφού όταν οι Βάικινγκς χάνουν, το κάνουν από νωρίς.

Δημήτρης Βασιλάκος

Διάβασε επίσης

NFL: Ένα βήμα πριν το Superbowl!!!

Ημιτελική φάση των playoffs, οι νικητές των δύο αγώνων θα αναμετρηθούν στο SuperBowl της Τάμπα στις 7 Φεβρουαρίου ΓΚΡΙΝ...