+48

#betarades #στοιχημα

ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ 21 / 10 / 2020

NFL: Τιτανομαχία στη Βαλτιμόρη!

• Η 3η αγωνιστική ολοκληρώνεται με τη σπουδαία αναμέτρηση στη Βαλτιμόρη, ανάμεσα στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στην περσινή κανονική σεζόν Ρέιβενς και τους πρωταθλητές Τσιφς!

ΜΠΑΛΤΙΜΟΡ ΡΕΪΒΕΝΣ  –  ΚΑΝΣΑΣ ΣΙΤΙ ΤΣΙΦΣ  (29/09, 03:15)

• Οι δύο ομάδες (με Τζάκσον και Μαχόουμς στα ηνία) αναμετρήθηκαν το 2018 και το 2019 στην έδρα των Τσιφς, με τους γηπεδούχους να επικρατούν και στα δύο παιχνίδια 27-24 και 33-28 αντίστοιχα.

ΡΕΪΒΕΝΣ (2-0):

Επιβλητικοί για 14ο συνεχόμενο παιχνίδι της κανονικής σεζόν, πέρασαν πολύ άνετα και από την έδρα των Τέξανς την προηγούμενη Κυριακή! Προηγήθηκαν 0-10 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου και 10-20 στο ημίχρονο, διατηρούσαν διψήφια διαφορά ως το τέλος και το 16-33 ήρθε με χαρακτηριστική άνεση. Σαν σε επανάληψη της 2019 σεζόν κυριάρχησαν με το run game τους (230 γιάρδες) και σάστισαν τον αντίπαλο QB με τις πολύπλοκες blitzes τους.

Μία ακόμη πολύ καλή εμφάνιση από τον περσινό MVP Τζάκσον με 18/24 πάσες για 204 γιάρδες και 1 TD, σκόραρε σε 4th & 1 κατάσταση ο Ίνγκραμ που είχε 6.1 γιάρδες ανά προσπάθεια στο έδαφος.

Αμυντικά, κατάφεραν 4 sacks στον Γουότσον, σταμάτησαν τους Τέξανς σε 4th & 1 κατάσταση, απ’ όπου ήρθε (εμμέσως) το 0-10 και έγραψαν με αμυντικό touchdown (από fumble) το 7-20.

• Προηγούμενα ματς: 38-6 επί των Μπράουνς, 16-33 επί των Τέξανς.
  • Ιατρικό Δελτίο: Εκτός αποστολής ο Γιανγκ (cornerback), αφμίβολοι οι Λεβίν (linebacker), Μουρ (receiver) και Φλούκερ (OL).

ΤΣΙΦΣ (2-0):

Μπορεί να πήραν το εκτός έδρας ντέρμπι με τους Τσάρτζερς, αλλά δεν έπεισαν με την απόδοσή τους. Ασύνδετη η επιθετική τους ανάπτυξη στο πρώτο ημίχρονο, δικαίως βρέθηκαν πίσω 14-6 στο ημίχρονο και 17-6 στην 3η περίοδο. Αρνητικό ρεκόρ οι 75 γιάρδες του Μαχόουμς στο πρώτο μέρος, η επιθετική τους γραμμή δεν είχε λύση για το pass rush των γηπεδούχων και ο σπουδαίος QB έκανε πάνω από 40 λεπτά για να βρει την πρώτη πάσα σε receiver! Παρά το μεγάλο “νεκρό” διάστημα στην επίθεση, απέδειξαν πόσο εκρηκρική ομάδα είναι ισοφαρίζοντας δις στην 4η περίοδο. Ένα λάθος απειρίας του αντίπαλου QB άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα και ο Μαχόουμς βρήκε τον Χιλ σε κομβικά downs για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί, η άμυνα των Τσάρτζερς έμοιαζε εξουθενωμένη και ο κίκερ των Τσιφς έδωσε το δικό του στίγμα, ουσιαστικά ευστοχώντας τρεις φορές από τις 53+ γιάρδες, για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του (20-23).

Παρά την επικράτηση, προβληματίζει το γεγονός πως επίθεσή τους δεν έχει την περσινή έκρηξη. Δεν βγάζουν τις μεγάλες φάσεις που μας είχαν συνηθίσει και ο Μαχόουμς έχει ολοκληρώσει μόλις μία πάσα 20+ γιάρδών!

Από 99 και 90 γιάρδες είχαν οι Χιλ και Κέλσι, που σκόραραν τα δύο TDs, έλειψε η ισορροπία της πρεμιέρας, με τον ρούκι Έντουαρντ-Ελέρ να παίρνει μόλις 10 run προσπάθειες.

Αμυντικά προβλημάτισαν, ειδικά στο run κομμάτι. Επέτρεψαν 183 γιάρδες στο έδαφος και 479 σύνολο!

• Προηγούμενα ματς: 34-20 επί των Τέξανς, 20-23(παράταση) επί των Τσάρτζερς.
  • Ιατρικό Δελτίο: Αμφίβολος ο cornerback Γουάρντ, προπονήθηκε κανονικά το Σάββατο και αναμένεται να ξεκινήσει ο Ουάτκινς (receiver).

Δείτε τα Προγνωστικά NFL

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:

Πραγματική τιτανομαχία στην AFC, ανάμεσα στις δύο κατά τεκμήριο καλύτερες ομάδες της περιφέρειας και τα δύο ξεκάθαρα φαβορί για τον τίτλο. Δικαίως περιγράφεται ως πιθανό πρελούδιο του AFC Championship Game και ο αποψινός νικητής θα αποκτήσει μεγάλο πλεονέκτημα για το #1 στα playoffs. Οι Ρέιβενς φαίνεται να έχουν μπει πιο δυνατά στη σεζόν, με στόχο να αποδείξουν ότι η ήττα στα περσινά playoffs ήταν μία άτυχη σύμπτωση. Και σίγουρα θέλουν να πάρουν εκδίκηση από τους Τσιφς για τις δύο ήττες στο Κάνσας Σίτι, “φωνάζοντας” παράλληλα πως αυτοί είναι το φαβορί στην περιφέρεια. Επιθετικά το ματσάρισμα είνα ευνοϊκό για τους γηπεδούχους. Η run άμυνα των Τσιφς ταλαιπωρήθηκε στο Λος Άντζελες και οι Τζάκσον, Ίνγκραμ και σία αναμένεται να ορίσουν το ρυθμό του αγώνα με αλλεπάλληλες προσπάθειες στο έδαφος. Προβάδισμα στους Ρέιβενς που δύσκολα θα μείνουν κάτω από τους 30 πόντους. Ποντάρουμε στον 1 συνδυαστικά με το Over 54, αφού οι Τσιφς έχουν τη δυναμική να βγάλουν TDs από το πουθενά, έστω κι αν φέτος δεν έχουν δείξει ακόμη την “έκρηξή” τους.