*22η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Λαμία – Βόλος 1-0

*Από τρεις σερί εντός έδρας ήττες με επιμέρους σκορ 2-9 έρχεται ο Βόλος σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Βόλος – Λαμία στην Winmasters
winmasters app

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας

ΒΟΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έκανε καλή εμφάνιση στην Τούμπα την περασμένη εβδομάδα ο Βόλος, έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, ωστόσο αναμενόμενα ηττήθηκε από μια ομάδα με περισσότερες επιλογές. Ευτύχησε να βρει τον δικέφαλο σε πολύ κακό απόγευμα, δεν κινδύνευε όσο θα περίμενε, επιθετικά θα μπορούσε να έχει δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα αν ήταν περισσότερο τολμηρός. Το ματς κρίθηκε από ένα πέναλτι, από εκεί και έπειτα ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε επιτυχώς την κατάσταση.

«Πιστεύω πως κάναμε ένα καλό παιχνίδι, όχι μόνο με την κατοχή της μπάλας. Ήμασταν αρκετά επικίνδυνοι μέσα στο ματς, πάνω από όλα είμαι χαρούμενος γιατί προοδεύουμε, έχω έρθει εδώ και 20 μέρες στην ομάδα και σιγά-σιγά βλέπω περισσότερα πράγματα πάνω σε αυτά που θέλω», είπε ο κόουτς Γκαγιέγο. Τρίτη ήττα των τελευταίων τεσσάρων αγωνιστικών για την ομάδα του, μετράει μόλις τρεις νίκες στις τελευταίες 17 αγωνιστικές (3-4-10), μοιραία αρχίζει να χάνει την επαφή με την εξάδα. Με 22 πόντους καταλαμβάνει την 12η θέση και είναι στο -5 απ’ τις θέσεις των πλέι-οφ. Στο 2-2-3 το ρεκόρ του στα τελευταία εφτά εντός έδρας ματς πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Το γκολ ο Βιεϊρίνια με πέναλτι στο 60’.

ΒΟΛΟΣ Στατιστικά

*Έρχεται από 4/7 ΝG ανεξαρτήτως έδρας (δες το στην Winmasters).

*Σκόραρε στα 13/21 ματς του πρωταθλήματος ο Βόλος.

*Έρχεται από 5/9 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΛΑΜΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Για δεύτερη φορά στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, η Λαμία υποχρεώθηκε σε ισοπαλία δεχόμενη γκολ στο φινάλε. Υποδέχτηκε τον Αστέρα Τρίπολης και δεν έκανε καλή εμφάνιση, ο Αστέρας ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα της Δευτέρας, μπορεί να μην είχε “τρανταχτές” ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως ήταν πιο κινητικός και απειλητικός. Ισορροπημένο το δεύτερο 45λεπτο, η Λαμία προηγήθηκε στο 64’ απ’ το πουθενά, στο 72’ ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες, όμως δε σταμάτησε να πιστεύει στο θετικό αποτέλεσμα, πήρε αυτό που άξιζε χάρη στο πέναλτι του Ιγκλέσιας στις καθυστερήσεις.

«Η ομάδα μου έβγαλε έλλειψη φρεσκάδας και κούραση, είναι το πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι που πολλά παιδιά έβγαλαν 90λεπτο, είναι φυσιολογικό. Αλλά νομίζω ότι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι -και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο- ήμασταν πάρα πολύ κοντά στο να πάρουμε τρεις πάρα πολύ σημαντικούς πόντους για εμάς», είπε ο κόουτς Μάντζιος, που έκανε παράπονα για τη διαιτησία. Τέταρτη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει η ομάδα της Φθιώτιδας, σειρά αγώνων όμως που έπαιξε με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, έχει μόλις μια νίκη στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (1-4-3), δε σκόραρε στις τέσσερις. Ανέβηκε στους 24 πόντους και το +11 απ’ την τελευταία δυάδα, βρίσκεται στο -3 απ’ την εξάδα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Ο Μπιανκόνι το 1-0 στο 64’, στις καθυστερήσεις η ισοφάριση απ’ τον Ιγκλέσιας με πέναλτι. Με δέκα παίκτες απ’ το 72’ ο Αστέρας.