Βόλος – Άρης στην Winmasters
winmasters app

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας

ΒΟΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δε θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερη πρεμιέρα στη μεγάλη κατηγορία ο Βόλος, που πέρασε με 1-2 απ’ την έδρα του Πανιωνίου. Κόντρα σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους, οι Θεσσαλοί έδειξαν ότι διαθέτουν ποιότητα απ’ τη μέση και μπροστά, έχουν κάποιους παίκτες που μπορούν να κάνουν τη ζημιά και δείχνουν ότι προσαρμόστηκαν άμεσα στις απαιτήσεις. Κίνηση ματ απ’ τον κόουτς Φεράντο, ο οποίος έβγαλε τον αρνητικό Ατιγιά στο 34’, η είσοδος του Μπαλογιάννη βελτίωσε την εικόνα του Βόλου, ο οποίος προηγήθηκε με το απευθείας φάουλ του Μουνίθ στο 38’. Ο ίδιος παίκτης με φοβερή προσπάθεια στο 70’ έκανε το 0-2, οι Θεσσαλοί ήλεγχαν την κατάσταση, όμως αναγκάστηκαν να παίξουν τα τελευταία 15 λεπτά με δέκα παίκτες λόγω του τραυματισμού του Μπασόνγκ (είχαν τελειώσει οι αλλαγές). Πίεσε ο Πανιώνιος, μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Αραμπούλι, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

“Δεν είμαι χαρούμενος για το πρώτο ημίχρονο σε γενικές γραμμές. Τα πρώτα 10 λεπτά ήταν δύσκολα για εμάς. Παίζαμε με μεγάλες μπαλιές μόνο. Στο δεύτερο μέρος αλλάξαμε την εικόνα μας. Μετά το γκολ ήμασταν καλύτεροι. Ήμασταν άτυχοι με τον τραυματισμό του Μπασόνγκ. Η ψυχολογία μας άλλαξε εκείνη τη στιγμή, όμως τα καταφέραμε”, είπε ο κόουτς Φεράντο. Μεγάλο πλήγμα ο τραυματισμός του Μπασόνγκ, ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για τρεις με τέσσερις μήνες, αποτέλεσε το πιο μεγάλο όνομα των μεταγραφών. Παίκτης του Βόλου με δανεισμό από την Νιούελς έγινε ο εξτρέμ, Χοακίν Τόρες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-2 κόντρα στον Πανιώνιο.

ΒΟΛΟΣ Στατιστικά

*Έρχεται από 5/7 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Winmasters).

*Έρχεται από 5/7 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΑΡΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Άστοχος, άτυχος και αδικημένος. Αυτός ήταν ο Άρης της πρεμιέρας κόντρα στον ΟΦΗ. “Πέταξε” το πρώτο ημίχρονο, όπου είχε μόνο το δοκάρι του Μαρτίνες, δέχτηκε το γκολ στο 18’ (φοβερή αδράνεια της άμυνας) και από εκεί και πέρα τίποτα, η εικόνα του βελτιώθηκε πάρα πολύ στο δεύτερο μέρος. Οι Θεσσαλονικείς πήραν πλήρως τον έλεγχο, έχασαν πέναλτι με τον Ντιγκινί, ισοφάρισαν με τον Σάσα στο 69’, έβγαλαν καθαρές ευκαιρίες και διαμαρτυρήθηκαν δικαιολογημένα για πέναλτι στο φινάλε (τράβηγμα Νάστου στον Ιντέγε). Γκέλα το τελικό 1-1, ο Άρης άξιζε κάτι καλύτερο, όμως η αλήθεια είναι ότι δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί μόνο στο δεύτερο 45λεπτο.

“Θέλω έναν Αρη με μεγαλύτερη ηρεμία. Να μη βιαζόμαστε να τελειώσουμε τις φάσεις. Και με την Μόλντε και με τον ΟΦΗ δεν είχαμε τον τρόπο που θέλω να επιτεθούμε. Πρέπει να γίνουμε πιο εύστοχοι. Από την στιγμή που η μπάλα φτάνει στην περιοχή, νομίζω πως θα έρθει το γκολ και όλα θα είναι καλύτερα”, είπε ο κόουτς Παντελίδης. Για την ακρίβεια, η ομάδα του είχε πάνω από 60 τελικές προσπάθειες στα τρία φετινά εντός έδρας ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, μερικές μεγάλες ευκαιρίες, χαμένο πέναλτι και πέντε δοκάρια, περιμένει τις λύσεις και απ’ τον Ιντέγε, ο οποίος προς το παρόν είναι “άσφαιρος”. Με δεδομένο ότι ακολουθούν ντέρμπι με Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, ο Άρης σήμερα θέλει νίκη, ειδάλλως θα μπει σε μια κατάσταση πίεσης από νωρίς. Μπήκε στην αποστολή ο νεοαποκτηθείς Μαντσίνι (μέσος, 500.000 ευρώ, απ’ την Μπορντό), ξανά μέσα ο Μπρούνο Γκάμα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον ΟΦΗ.