*3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

*Κριτήρια ισοβαθμιών: α) μεταξύ τους παιχνίδια, β) συνολική διαφορά τερμάτων, γ) η καλύτερη επίθεση στον όμιλο, δ) η καλύτερη άμυνα στον όμιλο, ε) μπαράζ.

ΒΟΛΟΣ

Σπουδαία πορεία κάνει ο Βόλος στη Φούτμπολ Λιγκ, εκεί όπου φαντάζει πλέον ως το πρώτο φαβορί για την άνοδο, έστω κι αν είναι αρκετά νωρίς. Έχει πολύ σοβαρή εικόνα, βγάζει ποιότητα στο γήπεδο και μετά τη δικαίωση στην ένσταση κατά του κύρους του αγώνα με τη Δόξα Δράμας, η θέση του στην κορυφή έχει ισχυροποιηθεί ακόμη περισσότερο. Το Σάββατο πέρασε με 0-2 απ’ την έδρα του Ηρόδοτου, σε ματς όπου δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και πήρε αυτό που ήθελε χωρίς να ζοριστεί. «Πήραμε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή και στο πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλος δεν μας έκανε ευκαιρίες. Εμείς αντίθετα είχαμε περισσότερες ευκαιρίες για να κάνουμε μεγαλύτερο σκορ. Θα μπορούσαμε να είχαμε φτάσει σε ένα σκορ του 3-0, ή 4-0. Δουλέψαμε καλά στην άμυνα και στις στημένες μπαλιές του αντιπάλου και δεν δεχθήκαμε φάσεις», είπε ο κόουτς Φεράντο.

Πλέον μετράει 25 πόντους και βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης, στο +5 απ’ τον Απόλλωνα Λάρισας και στο +8 απ’ την Κέρκυρα! Σε ό,τι αφορά το Κύπελλο, ο Βόλος έχει 4 πόντους και σήμερα προκρίνεται ακόμη και με την ισοπαλία, μπορεί να περάσει και με ήττα, αρκεί την ίδια ώρα να μην κερδίζει η Λαμία με κάποιο πολύ μεγάλο σκορ. Επιστρέφει ο Πίτου Γκαρσία (Μέσος, 8,2), η αποστολή: Καραγκιολίδης, Μπουργάνης, Ανδρικόπουλος, Πέντα, Ρούσσος, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Ενγκουέμ, Μάντζης, Δεμηρτζόγλου, Καμπαγιέρο, Καρρίκι, Ηλιόπουλος, Φράγκος, Δόρης, Πίτου Γκαρσία, Κορέλας, Λούκας και Πίσπας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-2 κόντρα στον Ηρόδοτο.

Στατιστικό: Έρχεται από 4/6 G/G (δες το στην Winmasters).

Το Βόλος – ΑΕΚ παίζει στην Winmasters
winmasters app

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας

ΑΕΚ

Ολοταχώς προς τα… βράχια πηγαίνει η χρονιά για την ΑΕΚ, η οποία παρουσιάζει αυτοκαταστροφικές τάσεις. Είναι ολοφάνερο ότι οι επιλογές της διοίκησης σε ό,τι αφορά το ρόστερ αποδεικνύονται επικίνδυνες, ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν έχει πολλές επιλογές στα χέρια του, βλέπει μια ομάδα ξενερωμένη και χωρίς αυτοπεποίθηση, κάτι που φάνηκε και την Κυριακή με τη Λάρισα. Μπορεί να σταθεί ως δικαιολογία ο τραγικός αγωνιστικός χώρος, ωστόσο αν κάποια ομάδα έπρεπε να κερδίσει, αυτή ήταν η Λάρισα, που είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όπου ο Οικονόμου απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

«Δεν μπορείς να μιλήσεις για ποιότητα όταν δεν μπορείς να κοντρολάρεις τη μπάλα λόγω του τερέν. Δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, υπήρχαν συνεχόμενα σφυρίγματα όμως αυτό που έγινε δεν ήταν ποδόσφαιρο είναι ντροπή να παίζεται μπάλα σε τέτοια γήπεδα», είπε ο Ουζουνίδης. Στο -14 πλέον από την κορυφή η ΑΕΚ, έμεινε στο -6 απ’ τον Ολυμπιακό και στο -4 απ’ τον Ατρόμητο, είναι μόλις στο +2 απ’ τον Παναθηναϊκό. Σε ό,τι αφορά το Κύπελλο, έχει εξασφαλίσει την πρόκριση, σήμερα θέλει τουλάχιστον την ισοπαλία για να πάρει την πρωτιά. Πολλές οι απουσίες για ακόμη μια φορά, η αποστολή: Τσιντώτας, Γιαννίκογλου, Γκάλο, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σβάρνας, Γιαννούτσος, Αλμπάνης, Κλωναρίδης, Μπάμπης, Μοράν, Μπότος, Γιούσης, Λιβάια, Γιαννιώτας, Πόνσε, Μπογέ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Λάρισα.

Στατιστικό: Από 12/13 NG έρχεται η ΑΕΚ ανεξαρτήτως έδρας.