17η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Μιοντάλεν – Νεστ Σότρα 3-3

ΝΕΣΤ ΣΟΤΡΑ

Όρθια σε ακόμη μια δύσκολη έδρα έμεινε η Νεστ Σότρα, που κατάφερε να αποσπάσει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την Ουλενσάκερ την προηγούμενη αγωνιστική. Βρέθηκε μάλιστα στο 33′ πίσω στο σκορ, ανέβασε όμως στροφές στη συνέχεια, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και στο 72′ ο Λίσεθ ισοφάρισε σε 1-1. Το συγκρότημα του Λάντρο έχει καταφέρει να αντεπεξέλθει με τον καλύτερο τρόπο στο δύσκολο πρόγραμμα που είχε μπροστά του, προηγήθηκαν οι ισοπαλίες με Μιοντάλεν (3-3) και Κόνγκσβινγκερ (2-2), αλλά και η νίκη επί της Βίκινγκ (5-0). Πληρώνει ωστόσο το κακό του ξεκίνημα και βρίσκεται στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, ψάχνοντας ανάλογη συνέχεια, προκειμένου να ξεφύγει από τα χαμηλά στρώματα.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Νεστ Σότρα και Ουλενσάκερ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: g/g τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Το Nεστ Σότρα – Μιοντάλεν παίζει στην Betshop

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο η Μιοντάλεν διέλυσε με 4-0 τη Λέβανγκερ την προηγούμενη αγωνιστική. Επιβεβαίωσε την αγωνιστική της ανωτερότητα στο χορτάρι και με τέρματα των Γκάουσεθ (17′), Οσεαν (28′) και Γκούλντεν (43′) “καθάρισε” τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Έριξε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπογιέ στο 75′ να διαμορφώνει το τελικό 4-0. Επιστροφή στις επιτυχίες για το συγκρότημα του Χάνσεν, που αντέδρασε σωστά μετά την ήττα από τη Νοτόντεν (1-0), που είναι και η μοναδική στις οκτώ τελευταίες αγωνιστικές (6-1-1). Έχει παρουσιάσει ένα καλό πρόσωπο από το ξεκίνημα, με τη Μιοντάλεν να βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία, παραμένοντας ζωντανή στο κόλπο της απευθείας ανόδου.

Προηγούμενο ματς: Με 4-0 επικράτησε της Λέβανγκερ την προηγούμενη αγωνιστική η Μιοντάλεν.

Στατιστικό: over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop).