*14η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι και για τις δυο ομάδες, με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας να έχει υποβιβαστεί και τυπικά από την κατηγορία.

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας, ισχύουν κατά σειρά τα ακόλουθα κριτήρια: α) βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), β) διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), γ) εκτός έδρας τέρματα υπέρ στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), δ) διαφορά τερμάτων, ε) τέρματα υπέρ

*No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Ολυμπιακός Λευκωσίας – Νέα Σαλαμίνα 0-2, Νέα Σαλαμίνα – Ολυμπιακός Λευκωσίας 2-2

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Ολυμπιακός Λευκωσίας – Νέα Σαλαμίνα 1-0

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Δόξας Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Σαλαλίχ στο 84ο λεπτό διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Νέα Σαλαμίνα, μετά και από εκείνη επί της Ένωσης Παραλιμνίου (4-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του υπηρεσιακού Χριστόδουλου Χριστοδούλου φιλοξενήθηκε από τη Δόξα Κατωκοπιάς, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1. Είχε περισσότερο ρόλο θεατή στο παιχνίδι, ωστόσο κατάφερε να αποφύγει τα χειρότερα με τον Κίσσα να δηλώνει “παρών” όποτε χρειάστηκε, αποκρούοντας και πέναλτι στις καθυστερήσεις. Βρήκε δίχτυα προς το φινάλε, με ένα αρκετά τυχερό τροπο.

Αδιάφορη εδώ και καιρό, έχοντας “κλειδώσει” και τυπικά την όγδοη θέση στην τελική κατάταξη. Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, έχοντας ακόμη δυο νίκες και μια ισοπαλία. Νέο συμβόλαιο υπέγραψε ο πρώτος σκόρερ Ντιέγκο Ντορεγκαράι και θα μείνει στην ομάδα και τη νέα σεζόν, ωστόσο δεν έχει εκτιμηθεί ακόμη η ζημιά που υπέστη στο ματς με τη Δόξα Κατωκοπιάς, από την οποία και αποχώρησε με το φορείο στο μισάωρο.

Νέα Σαλαμίνα Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (11′, 73′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Πεχλιβάνη (27′) και Ντουρμισάι (πεν. 87′).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα είναι εδώ και έξι παιχνίδια ο Ολυμπιακός Λευκωσίας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς υποδέχθηκε τον Ακρίτα Χλώρακας, με τον οποίο έμεινε στο 2-2, σε ένα αδιάφορο μεταξύ τους ματς. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, σε ένα ανοιχτό παιχνίδι με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, με την ίδια να έχει απάντηση και στις δυο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Είχε και δοκάρι στο φινάλε του ημιχρόνου, με τον Αλσέους.

Πρώτος βαθμός μετά τις ήττες από Ανόρθωση (4-1 εκτός), Καρμιώτισσα (1-2 εντός), Ένωση Παραλιμνίου (3-0 εκτός) και Δόξα Κατωκοπιάς (1-2 εντός), είναι οριστικά τελευταίος, έχοντας υποβιβαστεί από την κατηγορία. Έμεινε με άδεια χέρια και στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της. Με αρκετές απουσίες η αποστολή για το σημερινό παιχνίδι, οπότε και θα παραταχθεί με ενδεκάδα ανάγκης και πάλι.