*2η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: ΑΕ Λεμεσού – Νέα Σαλαμίνα 1-0, Νέα Σαλαμίνα – ΑΕ Λεμεσού 2-0

*Στο κύπελλο: ΑΕ Λεμεσού – Νέα Σαλαμίνα 1-0, Νέα Σαλαμίνα – ΑΕ Λεμεσού 1-1

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί του Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Τιάγκο Σάντος (30′), Ντορεγαράι (54′), Κουμούρη (90’+4) και Τολεμές (90’+7).

Σε τροχιά επιτυχιών μπήκε και πάλι η Νέα Σαλαμίνα, μετά από τέσσερα παιχνίδια και με απολογισμό μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη υποδέχθηκε τον Ακρίτα Χλώρακας, τον οποίο και συνέτριψε με 4-1.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς σε μια φάση που ξεκίνησε από λάθος στο χώρου του κέντρου, το οποίο και “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο. Συνήλθε όμως άμεσα και αφού έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ολοκλήρωσε και την ανατροπή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στην πορεία είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ στις καθυστερήσεις “χτύπησε” ακόμη δυο φορές, εκμεταλλευόμενη και τους κενούς χώρους που βρήκε στην αντίπαλη άμυνα.

Διατηρείται έτσι σταθερά στην πρώτη θέση αυτού του μίνι πρωταθλήματος, ούσα παράλληλα στο +20 από την επικίνδυνη ζώνη, οπότε και πολύ δύσκολα θα μπει σε μπελάδες. Ηττήθηκε μια φορά στα έξι πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Δεν υπολογίζονται οι τιμωρημένοι Μάντζεκ και Τσίκο.

Νέα Σαλαμίνα Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε από την πλευρά της η ΑΕ Λεμεσού. Στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, από τον οποίο και ηττήθηκε με 0-1.

Τραγική η εικόνα που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο, δεν απείλησε σε καμία περίπτωση και ο ρόλος της ήταν περισσότερο παθητικός, αποφεύγοντας ωστόσο τα χειρότερα. Μετά από ορισμένες αλλαγές στην ανάπαυλα, άλλαξε προς το καλύτερο και είχε επιθετικό μονόλογο στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και κόντρα στη ροή βρέθηκε πίσω στο σκορ σε μια φάση που ξεκίνησε από στημένη μπαλιά, χωρίς να έχει αντίδραση στην πορεία.

Ήταν η δεύτερη διαδοχική της ήττα, μετά και από εκείνη στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα (0-2 εντός), στο φινάλε της κανονικής διάρκειας. Βρίσκεται έτσι στην τρίτη θέση των πλέι άουτ και στο +14 από τη ζώνη του υποβιβασμού, οπότε και έχει διαφορά ασφαλείας. Αγνοεί το διπλό στις πέντε τελευταίες εξόδους της (0-2-3), στις οποίες σκόραρε μόλις μια φορά.

Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο πορτιέρο Μούριελ. Αντιθέτως, εκτός μάχης βρίσκονται τόσο οι τραυματίες Κατσάνικλιτς, Μακρής και Κάσα, όσο και οι Ντεβέστ και Τσίμπολα, που εκτίουν τιμωρία.