*Πρώτος προκριματικός γύρος για το φετινό Κόπα Λιμπερταδόρες. Τα παιχνίδια είναι διπλά, οπότε και θα ακολουθήσει αγώνας ρεβάνς. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, οπότε και σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα στη Λα Παζ, καθώς το “Estadio Víctor Agustín Ugarte” της Νασιονάλ Ποτοσί δεν πληροί τις προϋποθέσεις.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον δεύτερο γύρο, θα αντιμετωπίσει την Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν από την Κολομβία.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΠΟΤΟΣΙ (Βολιβία)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Οριέντε Πετρολέρο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 62′, δέχθηκε δεύτερο τέρμα πέντε λεπτά αργότερα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις.

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το νέο έτος η Νασιονάλ Ποτοσί. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Βίκτορ Ανδράδα φιλοξενήθηκε από την Οριέντε Πετρολέρο, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, από την οποία και ηττήθηκε με το βαρύ 3-0. Με διαφορά ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε όμως να εκμεταλλευτεί την κυριαρχία της και να πετύχει κάτι. Κατέρρευσε στο δεύτερο, παραδόθηκε στην ανωτερότητα της γηπεδούχου και δεν απέφυγε τα χειρότερα.

Κάνει ντεμπούτο απόψε στο Κόπα Λιμπερταδόρες, καθώς ποτέ ξανά δεν είχε καταφέρει να βρεθεί εδώ. Κάτι που έκανε αυτή τη φορά κατά τύχη, μιας και το πρωτάθλημα Βολιβίας δεν ολοκληρώθηκε ποτέ την περασμένη σεζόν και τη στιγμή που σταμάτησε η ίδια βρισκόταν στην τέταρτη θέση, που ήταν και η τελευταία που χάριζε ένα εισιτήριο για την κορυφαία συλλογική διοργάνωση στη Λατινική Αμερική.

Νασιονάλ Ποτοσί Στατιστικά

*Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΕΛ ΝΑΣΙΟΝΑΛ (Ισημερινός)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-2 επί της Λίγκα ντε Κίτο, σε φιλική αναμέτρηση. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 52′, πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Ασπρίγια και έφτασε στην ανατροπή με τον Λούνα στο 63′.

Σαφώς πιο έμπειρη στη διοργάνωση η Ελ Νασιονάλ, η οποία φτάνει φέτος τις 24 συνολικά συμμετοχές στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Οι περισσότερες ωστόσο είναι αρκετά μακριά στο παρελθόν, μιας και την τελευταία δεκαετία έχει δώσει ακόμη δυο φορές το παρόν. Ταβάνι της στη διοργάνωση είναι τα ημιτελικά, όπου και έφτασε μια φορά μέχρι εκεί και αυτή ήταν το 1985. Τελευταία παρουσία της το 2017, ξεκίνησε την πορεία της από το δεύτερο προκριματικό, εκεί όπου ηττήθηκε με συνολικό σκορ 3-2 από την Ατλέτικο Τουκουμάν (2-2 εκτός, 0-1 εντός) και έδωσε ένα γρήγορο τέλος.

Χωρίς επίσημα παιχνίδια στα πόδια της, καθώς το πρωτάθλημα του Ισημερινού ξεκινάει στο τέλος του μήνα. Έδωσε δυο φιλικά στα τέλη του Ιανουαρίου, επικρατώντας των Ντεπορτίβο Κάλι (3-0 εντός) και Λίγκα ντε Κίτο (1-2 εκτός). Στην άκρη του πάγκου της βρίσκεται ο Παραγουανός Έβερ Αλμέιδα, ενώ το ρόστερ της αποτελείται εξ ολοκλήρου από γηγενείς παίκτες.