*Αγώνας ρεβάνς για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες 2018. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα θα ακολουθήσει απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Πρώτο παιχνίδι: Μπάνφιλντ – Νασιονάλ 2-2

ΝΑΣΙΟΝΑΛ (Ουρουγουάη)

Με ένα θετικό αποτέλεσμα που της δίνει μικρό προβάδισμα πρόκρισης, έφυγε την προηγούμενη εβδομάδα από το “Estadio Florencio Solá” η Νασιονάλ, όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Μπάνφιλντ. Παιχνίδι με λίγες φάσεις στο πρώτο μέρος, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νασιονάλ μπήκε δυνατά και στο 60’ προηγήθηκε με τον Φερνάντεζ, η απάντηση όμως της Μπάνφιλντ ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 82’ με τον Εσπίνο, δεν μπόρεσαν όμως να “κλειδώσουν” τη νίκη, με την Μπάνφιλντ στις καθυστερήσεις να φτάνει στην ισοφάριση.

Το συγκρότημα του Μεδίνα “πέταξε” την ευκαιρία να επιστρέψει με τη νίκη από την Αργεντινή, έστω και έτσι όμως παραμένει το φαβορί. Συνολικά έχει συμπληρώσει έξι παιχνίδια αήττητο σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας πέντε νίκες και μια ισοπαλία, ενώ την Κυριακή επικράτησε με 2-1 της Ατλέτικο Φένιξ στο πρωτάθλημα. Εκεί η Νασιονάλ έχει ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς τις υποχρεώσεις της, αφού έχει κάνει το 3/3 στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Ευελπιστεί φέτος σε μια καλή πορεία στο Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ πέρσι κατάφερε να φτάσει μέχρι τους “16” της διοργάνωσης, όπου αποκλείστηκε από την Μποταφόγκο. Όσο για σήμερα ο τεχνικός Μεδίνα θα περιμένει μέχρι την τελευταία στιγμή τον αρχηγό Ντιέγκο Πολέντα, αλλά και τον Σεμπάστιαν Ροντρίγκεζ.

Προηγούμενο ματς: Με 2-1 επικράτησε της Φένιξ στο πρωτάθλημα η Νασιονάλ.

Στατιστικό: Over 2,5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Το Νασιονάλ – Μπάνφιλντ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Libertadores (Κλικ Εδώ)

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ (Αργεντινή)

Διανύει περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος, ενώ με την εικόνα που παρουσιάζει τους τελευταίους μήνες, γνωρίζει πως η αποστολή της στην Ουρουγουάη μόνο εύκολη δεν θα είναι. Πλήρωσε στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στη Νασιονάλ τα πολλά λάθη στα μετόπισθεν, κατάφερε όμως να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε, με το τελικό 2-2 να τη διατηρεί ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης. Αυτή είναι η 4η φορά που δίνει το παρών στη διοργάνωση, ενώ μεγαλύτερη της επιτυχία στο Κόπα Λιμπερταδόρες είναι η συμμετοχή στα προημιτελικά το 2005, με την ίδια να γνωρίζει πως καλείται να παρουσιάσει σήμερα ένα διαφορετικό πρόσωπο αν θέλει να συνεχίσει το ταξίδι της.

Συνολικά το συγκρότημα του Φαλσιόνι, έχει συμπληρώσει έξι παιχνίδια μακριά από τις επιτυχίες, ενώ μετράει μόλις μια νίκη στις 13 τελευταίες αναμετρήσεις του σε όλες τις διοργανώσεις. Την Κυριακή γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπόκα Τζούνιορς, ενώ έχει υποχωρήσει στη 18η θέση του πρωταθλήματος. Όσο για σήμερα υπολογίζει στους Σπερντούτι και Μπερτόλο, ενώ θέση στην αρχική ενδεκάδα διεκδικεί ο Μπετίνι που ήταν τιμωρημένος στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στη Νασιονάλ.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 0-1 από την Μπόκα Τζούνιορς γνώρισε η Μπάνφιλντ στο πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan).