*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Άβες – Νασιονάλ Μαδέιρα 2-3 (2/12)

ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΜΑΔΕΪΡΑ

Δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι της Μαδέιρα, χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες από τη Μαρίτιμο με σκορ 3-2. Το σκορ για την Μαρίτιμο άνοιξε στο 5΄ ο Έντγκαρ Κόστα,  ενώ στο 11΄ ο Καμάτσο έφερε το ματς στα ίσα από την «άσπρη βούλα». Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι με εκτέλεση πέναλτι, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 με τον Ζοέλ, ενώ στο 35΄ ο Γκέτερσον έκανε το 3-1. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε με το τρίτο πέναλτι του παιχνιδιού, ο Ρότσεθ στο 88΄.

«Χάσαμε από δικά μας λάθη, κάναμε γκολ – δώρα στην αντίπαλο μας και είναι κάτι που να στενοχωρεί ιδιαίτερα. Προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε στο δεύτερο μέρος αλλά ήταν αργά όταν το καταφέραμε», ανέφερε μεταξύ άλλων ο κόουτς Κοστίνια, με τη Νασιονάλ Μαδέιρα να παραμένει μόλις 1 βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και να έχει ιδιαίτερα δύσκολο πρόγραμμα μέχρι το φινάλε της σεζόν. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκε εκτός ο μέσος Ζότα λόγω τιμωρίας.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-2 από τη Μαρίτιμο, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Το Νασιονάλ Μαδέιρα – Άβες παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΑΒΕΣ

Πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ρίο Άβε με σκορ 2-0 και δείχνει πραγματικά «άλλη ομάδα», με τον Αουγούστο Ινάσιο στον πάγκο της. Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος, ο  Ροδρίγο άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 37΄ για τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν, ανέβασαν την απόδοση τους, σπατάλησαν ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν τις αξιοποίησαν κι έτσι στο 83΄ ο Μπαλντέ διαμόρφωσε και το τελικό 0-2.

«Σε αυτά τα παιχνίδια πρέπει να εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες που θα σου δοθούν κι εμείς το καταφέραμε απόλυτα. Είναι 3 πολύτιμοι βαθμοί και τίποτα παραπάνω, στη μάχη που δίνουμε. Το πρωτάθλημα έχει ακόμη αρκετά παιχνίδια», ανέφερε ο κόουτς Ινάσιο, με την Άβες πλέον στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκε εκτός λόγω τιμωρίας ο φορ Ντερλέι που είναι σημαντικός για την ομάδα.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Ρίο Άβε, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.