*5η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κόπα Λιμπερταδόρες

*Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες στη φάση των “16” του Κόπα Λιμπερταδόρες. Η τρίτη κάθε ομίλου παίζει play off για τη συμμετοχή της στους “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα.

*Στον πρώτο γύρο: Ιντερνασιονάλ-Νάσιοναλ Μοντεβίδεο 2-2

ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ

Προηγούμενο ματς: Η Νασιονάλ Μοντεβίδεο έφερε 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Ατλέτικο Σέρο, έχοντας δεχθεί γκολ μόλις στο πρώτο λεπτό από τον Ναντίν, φτάνοντας στην ισοφάριση με τον Περέιρο στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Νασιονάλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Ατλέτικο Σέρο, τρίτη της ισοπαλία στους πέντε τελευταίους αγώνες που έχει επίσης μόλις μία νίκη και μία ήττα! Αυτή πάντως είναι και η μοναδική της ήττα στις 11 τελευταίες αναμετρήσεις της. Αλλά στην έδρα της όχι απλά παραμένει αήττητη το 2023, έχει έξι σερί νίκες, εφτά σε οκτώ αγώνες εκεί.

Ξεκίνησε με ένα βαθμό τον ενδιάμεσο γύρο που διεξάγεται αυτή την εποχή στην Ουρουγουάη. Στο πρώτο κομμάτι της σεζόν τερμάτισε στην δεύτερη θέση, στο -5 από την κορυφή, πάντα με την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Σε αυτόν τον θεσμό βέβαια τα πηγαίνει αρκετά καλά, παρόλο που είναι στην 3η θέση του ομίλου! Άλλωστε βρίσκεται μόλις στο -1 από την σημερινή της αντίπαλο που είναι πρωτοπόρος και ισόβαθμη με τη δεύτερη ομάδα του ομίλου.

Τραυματίας και απών είναι ο μέσος Σάντσεζ και τιμωρημένοι οι Γκαντίντο (ΑΜ), Περέιρο (ΜΕ)

Νασιοναλ Μοντεβίδεο Στατιστικά

*Εχει 4/5 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 7/8 over 2,5 εντός έδρας το 2023

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Ιντερνασιονάλ έφερε 1-1 εκτός έδρας με τη Σάντος, αν και προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό, με τον Λουίζ Αντριάνο, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση γρήγορα, από τον Λούκας Λίμα στο 12ο λεπτό.

Η Ιντερνασιονάλ σκόραρε γρήγορα, όμως εξίσου σύντομα ισοφαρίστηκε στο τελικό 1-1 στο γήπεδο της Σάντος, το οποίο είναι και το τελευταίο της παιχνίδι. Και συνεχίζει να έχει προβλήματα μακριά από την έδρα της, παρόλο που δεν έχασε κάποιο από τα δύο πιο πρόσφατα εκτός που έπαιξε. Σε 15 συνολικά έχει μόνο τρεις νίκες και έξι ισοπαλίες!

Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Βραζιλίας, στην 11η θέση του, απέχοντας πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία είναι στο +4, απ’ ότι στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, από την οποία είναι στο -6.

Στον όμιλο αυτού του θεσμού πάντως είναι πρωτοπόρος, αν και μόλις στο +1 από δύο ομάδες πίσω της, επομένως μόνο σίγουρη δεν πρέπει να θεωρείται η πρόκριση της στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στα θετικά είναι η επιστροφή όλων των τραυματιών στην αποστολή, μοναδικός απών από τον σημερινό αγώνα είναι ο τιμωρημένος αμυντικός Νίκο Χερνάντεζ.