*Προημιτελική φάση του Λιγκς Καπ. Νοκ άουτ παιχνίδι, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθούν κατευθείαν πέναλτι.

*Το παιχνίδι διεξάγεται στην έδρα του Νάσβιλ.

ΝΑΣΒΙΛ

Προηγούμενο ματς: Πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στην Αμέρικα. Στο 2-2 το 90λεπτο. Ο Ζίμερμαν στο 61’ το 0-1 για το Νάσβιλ, το 1-1 έκανε ο Βαλντές στο 78’, ο Κινόνες το 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, το τελικό 2-2 έκανε ο Σάριτζ στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έβγαλε χαρακτήρα στο ματς με την Αμέρικα για τους «16» της διοργάνωσης, πήρε πρόκριση στα πέναλτι, αφού ισοφάρισε στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων! Κάκιστο το πρώτο ημίχρονο, καμία ομάδα δεν είχε ρυθμό και ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος το Νάσβιλ προηγήθηκε από κόρνερ, όμως η Αμέρικα αντέδρασε και ισοφάρισε στο 78’, πήρε πέναλτι στις καθυστερήσεις, έκανε το 2-1 και έδειχνε ότι πάει για την πρόκριση. Ωστόσο, ένα ωραίο γκολ του Σάριτζ οδήγησε το ματς στα πέναλτι. Εκεί το Νάσβιλ ήταν πιο εύστοχο, επικράτησε 6-5 και προκρίθηκε. Ερχόταν από άλλη μία πρόκριση στα πέναλτι για τη φάση των «32» με το Σινσινάτι. Υπενθυμίζεται ότι στην πρεμιέρα επικράτησε 2-1 του Κολοράντο, ενώ συνέχισε με ήττα 3-4 απ’ την Τολούκα.

ΝΑΣΒΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά πέντε σερί G/G, τα τέσσερα σε συνδυασμό με Over 2.5.

*Δέχτηκε γκολ στα εφτά τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΙΝΕΣΟΤΑ

Προηγούμενο ματς: Πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στην Τολούκα για τους «16» του Λιγκς Καπ. Στο 13’ το 0-1 ο Ροσάλες, το 0-2 ήρθε στο 32’ για τη Μινεσότα. Μείωσε η Τολούκα στο 66’ και ισοφάρισε με πέναλτι στο 75’.

Μπορεί να αισθάνεται τυχερή με την πρόκριση που πήρε κόντρα στην Τολούκα, δεν την άξιζε. Έκανε το τέλειο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 32’, έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ωστόσο στο δεύτερο μέρος ήταν λες και εξαφανίστηκε απ’ το γήπεδο. Η Τολούκα ήταν κυρίαρχη, μείωσε στο 66’, πίεζε, έβγαζε τη μία φάση μετά την άλλη, βρήκε το 2-2 στο 77’ και είχε ευκαιρίες ακόμη και για την ολική ανατροπή. Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, εκεί η Μινεσότα ήταν πιο εύστοχη, επικράτησε 4-2 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Δεύτερη σερί πρόκριση στα πέναλτι μετά από εκείνη κόντρα στο Κολόμπους. Είχε προηγηθεί η ήττα 2-3 απ’ το Σικάγο και η νίκη 4-0 επί της Πουέμπλα στη φάση των ομίλων. Έχει μόλις μια ήττα στα τελευταία έξι ματς (3-2-1).