* 25η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Σπαλ – Νάπολι 2-3

* Η Νάπολι επικράτησε στα 12 από τα 15 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Σπαλ για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε GG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Νάπολι για το πρωτάθλημα.

ΝΑΠΟΛΙ

Εξαιρετικά δύσκολο έργο για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ έχει η Νάπολι, μετά την εντός έδρας ήττα με 3-1 που γνώρισε από τη Λειψία μεσοβδόμαδα για τη φάση των «32» της διοργάνωσης. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη (22/2) στη Γερμανία. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 52’ με τον Γιουνάς. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε εννέα λεπτά αργότερα από τον Βέρνερ, ενώ στο 74’ ο Μπρουμά ανέτρεψε τα δεδομένα.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ο Βέρνερ. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Σάρι παραμένει αήττητο εδώ και εννέα αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και οχτώ σερί νίκες. Την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε με ανατροπή της Λάτσιο (4-1 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν μόλις στο 3’ με τον Ντε Φράι, ο οποίος πήρε την ασίστ από τον Ιμόμπιλε.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Καγιεχόν ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους. Στο 54’ ο Γουάλας με αυτογκόλ ανέτρεψε τα δεδομένα, προτού ο Μάριο Ρουί δύο λεπτά αργότερα ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 73’ ο Μέρτενς, μετά την ασίστ του Ζιελίνκσι. Στις 17 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις των «παρτενοπέι» για την ίδια διοργάνωση γνώρισαν μόλις μία ήττα. Στις υπόλοιπες σημείωσαν 13 γκολ και τρεις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Νάπολι από τη Λειψία για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Η Νάπολι σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα 12 από τα 15 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Stoiximan)

Δείτε τα προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

Το Νάπολι – Σπαλ παίζει στον Stoiximan

ΣΠΑΛ

Χωρίς νίκη παραμένει η Σπαλ στις επτά τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Στις δύο τελευταίες το συγκρότημα του Σέμπλιτσι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κάλιαρι (2-0 εκτός έδρας) και Μίλαν (4-0 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Κουτρόνε μόλις στο 2’. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 65’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματά τους.

Οχτώ λεπτά αργότερα ο Μπίλια έβαλε κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, κάνοντας το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε με τη συμπλήρωση των 90’ ο Μπορίνι, μετά την ασίστ του Μοντολίβο. Στις 12 συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Σπαλ για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτήν κόντρα στην Μπενεβέντο (2-1) στις 17 Δεκεμβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και οχτώ ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες δεν κατάφερε να σκοράρει.

Με δηλώσεις του ο πρόεδρος της Σπαλ, Βάλτερ Ματιόλι, διέψευσε τις φήμες που θέλουν τον Λεονάρντο Σέμπλιτσι να αποχωρεί από την τεχνική ηγεσία του συλλόγου. «Βλέποντας ότι λέγονται και γράφονται χαζομάρες θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι. Ο προπονητής μας έχει την απόλυτη εμπιστοσύνη του συλλόγου. Θα συνεχίσει να είναι στη θέση του για όσο καιρό θέλουμε εμείς. Θέλουμε να σώσουμε την Σπαλ, ανεξάρτητα με το κόστος», υπογράμμισε μεταξύ άλλων αυτός.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 4-0 γνώρισε η Σπαλ από τη Μίλαν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Σπαλ αγνοεί τη νίκη στα έντεκα από τα 12 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.