* 38η και τελευταία αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Νάπολι – Κροτόνε 0-1

* Η Νάπολι έχει εξασφαλίσει τη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και την έξοδο απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη πλευρά, η Κροτόνε δίνει μεγάλη μάχη για την παραμονή της. Χρειάζεται μόνο τη νίκη και παράλληλα συνδυασμό αποτελεσμάτων για βρίσκεται και του χρόνου στη Σέριε Α. Οι «καρχαρίες» υστερούν σε πιθανή ισοβαθμία με τις Σπαλ και Κάλιαρι.

* Η Νάπολι σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα οχτώ από τα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Νάπολι κράτησε ανέπαφη την εστία της στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Κροτόνε σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΑΠΟΛΙ

Στις δέκα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε η Νάπολι για το πρωτάθλημα γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτήν κόντρα στη Φιορεντίνα (3-0 εκτός έδρας) στις 29 Απριλίου. Στις υπόλοιπες το συγκρότημα του Σάρι σημείωσε πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη βδομάδα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σαμπντόρια, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Μίλικ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 72’.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Αλμπιόλ δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μάριο Ρουί. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «παρτενοπέι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε GG. Ανοιχτό παραμένει το μέλλον του Μαουρίτσιο Σάρι στον πάγκο της Νάπολι. Ο 59χρονος Ιταλός προπονητής συναντήθηκε μεσοβδόμαδα με τον πρόεδρο του συλλόγου, Αουρέλιο Ντε Λαουρέντις.

Σύμφωνα με πληροφορίες οι δύο άντρες τα βρήκαν μεταξύ τους, μετά την ένταση που είχε δημιουργηθεί τελευταία. Με δημοσίευμά τους οι «Gazzetta dello Sport» και «Corriere dello Sport» αναφέρουν πως ο έμπειρος τεχνικός έχει δεχτεί κρούση από τις Τσέλσι και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Παράλληλα, αναφέρεται πως παρελθόν από τους «παρτενοπέι» ενδέχεται να αποτελέσουν οι Χάμσικ (ΜΕ), Καγιεχόν (ΕΠ), Μέρτενς (ΕΠ) και Ζορζίνιο (ΜΕ).

Προηγούμενο ματς: Η Νάπολι επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Σαμπντόρια για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Νάπολι επικράτησε στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Κροτόνε σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

ΚΡΟΤΟΝΕ

Στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα υποχώρησε την προηγούμενη βδομάδα η Κροτόνε. Αφού επικράτησε των Ουντινέζε (2-1 εκτός έδρας) και Σασουόλο (4-1 εντός έδρας), το συγκρότημα του Τζένγκα γνώρισε την ήττα από την Κιέβο (2-1 εκτός έδρας), ενώ την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Λάτσιο (2-2 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το γκολ του Λούλιτς στο 17’ από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Νουανκουό στο 29’, προτού ο Σετσερίνι ανατρέψει το εις βάρος τους αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 61’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, μετά την ασίστ του Ντε Φράι. Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «καρχαρίες» για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισαν μόλις μία νίκη, αυτήν κόντρα στην Ουντινέζε (2-1) στις 22 Απριλίου. Στις υπόλοιπες πέντε γνώρισαν ισάριθμες ήττες.

Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε GG. Η μοναδική φορά που η Κροτόνε απέφυγε την ήττα στην έδρα της Νάπολι χρονολογείται στις 9 Νοεμβρίου του 2001 (0-0). «Η κατάσταση μας είναι περίπλοκη, αλλά όχι μη αναστρέψιμη. Πρέπει να συνεχίσουμε παίζοντας με σωστή νοοτροπία, όπως κόντρα στη Λάτσιο. Δεν σκεφτόμαστε καν το γεγονός να υποβιβαστούμε από την κατηγορία», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Κροτόνε, Βάλτερ Τζένγκα.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Κροτόνε και Λάτσιο στην έδρα της πρώτης (2-2) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Κροτόνε γνώρισε την ήττα στα πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.