* Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της Νάπολι με αντίπαλο την Μπολόνια σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Νάπολι σημείωσε τουλάχιστον τρία γκολ στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Νάπολι σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπολόνια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΑΠΟΛΙ

Εννέα βαθμούς πίσω από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και τη Γιουβέντους έμεινε η Νάπολι, πέντε αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της σεζόν, ελπίζοντας πλέον σε ένα ποδοσφαιρικό θαύμα για την κατάκτηση του τίτλου. Μετά την ήττα που γνώρισε στην έδρα της Ουντινέζε με 3-1, και την επικράτηση επί της Ελλάς Βερόνα (3-0 εντός έδρας), το συγκρότημα του Σάρι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ίντερ το Σάββατο (16/4), γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-0. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4’ με το όμορφο γκολ του Ικάρντι. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Μπρόζοβιτς έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στο βάθος των διχτύων των «παρτενοπέι», διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Σύμφωνα με τα ιταλικά δημοσιεύματα ο πρόεδρος της Νάπολι, Αουρέλιο Ντε Λαουρέντις, ήταν έξω φρενών με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Τζιανλούκα Ρόκι. Ο ίδιος αποφάσισε να μιλήσει στους εκπροσώπους του Τύπου για τα παράπονα που είχε, ωστόσο η γυναίκα του τον έπεισε να μην βγάλει την οργή του σε αυτούς, οπότε κι αποχώρησε από το γήπεδο. Αήττητη παραμένει η Νάπολι στις 16 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε 13 νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις έντεκα από αυτές σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις έξι σημειώθηκε no-goal. Σύμφωνα με τα αγγλικά ΜΜΕ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ετοιμάζεται να καταθέσει πρόταση απόκτησης ύψους 87.000.000 ευρώ για την Ιγκουαίν (ΕΠ), ο οποίος θα δώσει κανονικά το «παρών» στην αποστολής της Νάπολι στην ερχόμενη εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Ρόμα (25/4).

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Νάπολι από την Ίντερ, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Νάπολι παραμένει αήττητη στα 16 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Μπολόνια στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Η τελευταία φορά που κατάφερε να πανηγυρίσει το «τρίποντο» ήταν κόντρα στην Ουντινέζε (1-0 εκτός έδρας) στις 14 Φεβρουαρίου. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Ρόμα (1-1 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Ντοναντόνι γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Τορίνο το Σάββατο (16/4). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπελότι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

«Είμασταν ανακριβείς και κάναμε κάποια σημαντικά ατομικά λάθη. Δεν γίνεται να δίνουμε πέναλτι στους αντιπάλους μας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Είχαμε τις καλύτερες ευκαιρίες για να ανοίξουμε το σκορ, ωστόσο ήμασταν άτυχοι. Δυστυχώς μας λείπει ο Ντέστρο (ΕΠ) ο οποίος ανυπομονεί να επιστρέψει στους αγωνιστικούς χώρους», υπογράμμισε μεταξύ άλλων μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της Μπολόνια. Χωρίς νίκη παραμένουν οι «ροσομπλού» στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις δύο σημειώθηκε goal-goal.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Μπολόνια από την Τορίνο, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπολόνια σκόραρε στα δύο από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.