*13η αγωνιστική

*Μεγάλο ντέρμπι του Ρεσίφε

*Φέτος οι δύο ομάδες έπαιξαν δύο φορές, μία για ένα πολιτειακό κύπελλο, στην έδρα της Σπορτ, και στο πολιτειακό πρωτάθλημα στην έδρα της Ναούτικο. Και τα δύο παιχνίδια τα κέρδισε η Σπορτ, αν και τον τίτλο του πολιτειακού πρωταθλήματος τον πήρε η Ναούτικο!

ΝΑΟΥΤΙΚΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Ναούτικο έχασε εύκολα με 2-0 εκτός έδρας από την Σαμπάιο Κορέα, σε παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει διασυρθεί! Απέκρουσε πέναλτι ο γκολκίπερ της πριν δεχθεί δύο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, από τους Πιμεντίνα (39’), Γκάμπριελ Ποβέντα (45’+). Απείλησε μόνο μία φορά την αντίπαλο της, στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά γλίτωσε από το δοκάρι της, τον τερματοφύλακα της και την αστοχία αντιπάλων από το να δεχθεί πολλά περισσότερα τέρματα.

Η Ναούτικο ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Σαμπάιο Κορέα, παίζοντας πάρα πολύ άσχημα. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, ενώ στους οκτώ τελευταίους αγώνες της κέρδισε μόνο την Μπρούσε εκτός έδρας. Όλα αυτά μετά την κατάκτηση του τίτλου στο πολιτειακό της πρωτάθλημα. Στο γήπεδο της μάλιστα δεν κερδίζει εδώ και τέσσερις αγώνες, με δύο ήττες σε αυτό το διάστημα.

Βρέθηκε εντός ζώνης υποβιβασμού, αν και σε απόσταση βολής από τις θέσεις παραμονής, στο -1 για την ακρίβεια. Και αυτό ο τεχνικός της, Ρομπέρτο Φερνάντες, το απέδωσε στις πολλές απουσίες, λέγοντας πώς αν είχε πλήρη την ομάδα του θα ήταν στην πρώτη οκτάδα!

Νεότερη απώλεια αυτή του επιθετικού Λέο Πάσος που θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Παραμένουν βέβαια εκτός λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Ζοάο Πάουλο, οι πλάγιοι μπακ Ερέντα, Μπράιαν, Αϊλτον, ο μέσος Λουίς Φελίπε και ο επιθετικός Νιλτίνιο. Επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Ρίτσαρντ Φράνκο, αυτή τη φορά τιμωρημένος είναι ο Γουέλινγκτον. Αλλά έγινε καλά ο επιθετικός Κιέζα που επιστρέφει.

Ναούτικο Στατιστικά

*Εχει 16/19 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*Εχει 10/17 under 2,5 εντός έδρας, 5/6 στο εθνικό πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ, Κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777, Παίξτε Υπεύθυνα.

ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Σπορτ Ρεσίφε έμεινε στο 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Γκρέμιο σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες είχαν από μία μεγάλη ευκαιρία, αμφότερες στο δεύτερο ημίχρονο, απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ και οι δύο, χωρίς να ανησυχήσουν έντονα οι δύο τερματοφύλακες.

Η Σπορτ Ρεσίφε δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γκρέμιο, φέρνοντας ισοπαλία 0-0 εντός έδρας, χωρίς να σκοράρει εδώ και δύο αγώνες. Και στα πέντε τελευταία παιχνίδια της έχει μόλις μία νίκη, ενώ μακριά από την έδρα της κέρδισε μόνο μία φορά στα εφτά τελευταία παιχνίδια, έχοντας σκοράρει μόνο δύο φορές σε αυτό το διάστημα.

Παραμένει στην τέταρτη και τελευταία θέση που οδηγεί στην άνοδο, αλλά είναι σε απόσταση βολής, στο +1 για την ακρίβεια, από ομάδα που βρίσκεται από πίσω της.

Σπορτ Ρεσίφε Στατιστικά

*Εχει 13/15 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*Εχει 13/17 under 2,5 εκτός έδρας, οκτώ σερί στα πιο πρόσφατα, 6/6 στο εθνικό πρωτάθλημα.