*2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

*Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί μια φορά σε τελική φάση Μουντιάλ, το 1998, με το Μεξικό να επικρατεί 3-1. Η Νότια Κορέα έμεινε αήττητη στα επόμενα τέσσερα ματς εναντίον των Μεξικανών (2-2-0), ωστόσο η χώρα της Κεντρικής Αμερικής επικράτησε στο τελευταίο μεταξύ τους ματς, το 2014, με 4-0 (φιλικό). Σε σύνολο 12 αγώνων, το Μεξικό έχει τέσσερις νίκες, η Νότια Κορέα έχει έξι, ενώ δύο ματς έληξαν ισόπαλα. Έρχονται από τρία σερί μεταξύ τους NG.

*Η Νότια Κορέα έχει κερδίσει μόλις ένα παιχνίδι από τα 10 τελευταία στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αυτό κόντρα στην Ελλάδα το 2010 (2-0). Δέχτηκε γκολ στα 12/13 τελευταία ματς σε Μουντιάλ, δεν έχει νίκη στα τελευταία 7 (0-2-5).

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ

Απόλυτα δίκαιη ήττα για τη Νότια Κορέα στην πρεμιέρα κόντρα στη Σουηδία, σ’ ένα ματς όπου ουσιαστικά απείλησε ελάχιστα τον αντίπαλο. Αντιμετώπισε προβλήματα με το ύψος των Σουηδών, κινδύνευσε σε αρκετές στατικές φάσεις, γλύτωσε αρκετές φορές στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως εξαιτίας της καταπληκτικής εμφάνισης του γκολκίπερ Τσο. Αποτέλεσε έκπληξη η παρουσία του στην ενδεκάδα, τα ρεπορτάζ ανέφεραν ότι βασικός θα παίξει ο Κιμ Σέουνγκ-Kίου, ωστόσο ο κόουτς Σιν Τάε-Γιονγκ επέλεξε τον Τσο και δικαιώθηκε. Στο 65’ ήρθε το γκολ των Σουηδών με πέναλτι, η Νότια Κορέα προσπάθησε να βγάλει ενέργεια στο επιθετικό κομμάτι, όμως ήταν ιδιαίτερα «φτωχή» σε ιδέες. Χαρακτηριστικό είναι ότι τελείωσε με μόλις 5 τελικές προσπάθειες, καμία εκ των οποίων δε βρήκε εστία!

«Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε κάποιες αλλαγές στον τρόπο που αγωνιζόμασταν, προσπαθήσαμε να γίνουμε πιο γρήγοροι, αλλά η Σουηδία έπαιξε πραγματικά καλά και κέρδισε δίκαια. Είναι μια απ’ τις πιο σκληρές και ψηλές ομάδες του Μουντιάλ και κατάφερε να το εκμεταλλευτεί», είπε ο κόουτς Τάε-Γιονγκ, που ξέρει ότι η ομάδα του είναι υποχρεωμένη να βγάλει περισσότερα πράγματα στο επιθετικό κομμάτι. «Πρέπει να κερδίσουμε το Μεξικό, όσο δύσκολο κι αν ακούγεται. Πρέπει να βρούμε ένα τρόπο», επεσήμανε ο προπονητής της Νότιας Κορέας, που δεν μπορεί να λύσει τα πολλά προβλήματα που παρουσιάζει η ομάδα του απ’ τα φιλικά προετοιμασίας σε όλους τους τομείς.

Ήταν το τρίτο σερί ματς που δε βρίσκει δίχτυα η ασιατική χώρα, έρχεται από τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, δε σκόραρε στα τελευταία δύο ματς Μουντιάλ, αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έχει μείνει «άσφαιρη» ποτέ σε τρία διαδοχικά παιχνίδια Παγκοσμίου Κυπέλλου. «Πρέπει να παίξουμε πιο κοντά στο δικό τους στυλ αν θέλουμε να κερδίσουμε», είπε ο μέσος Γιουνγκ Γου. Δύσκολα θα γίνουν αλλαγές στην ενδεκάδα, ούτως ή άλλως οι ποιοτικές επιλογές απ’ τη μέση και μπροστά δεν είναι ιδιαιτέρως πολλές, πολλά εξαρτώνται απ’ τα κέφια του Σον.

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-1 για τη Νότια Κορέα κόντρα στη Σουηδία στην πρεμιέρα.

Στατιστικό: Από 4/5 Under 2.5 + NG έρχεται η Νότια Κορέα (δες το στην Interwetten).

Το Νότια Κορέα – Μεξικό παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Μουντιάλ (Κλικ Εδώ)

*Το Μεξικό έχει χάσει μόλις δύο φορές στα τελευταία 18 ματς ομίλων Μουντιάλ (9-7-2), το 2006 απ’ την Πορτογαλία (2-1) και το 2010 απ’ την Ουρουγουάη (1-0).

ΜΕΞΙΚΟ

Μια απ’ τις πιο σημαντικές εκπλήξεις της πρεμιέρας έκανε το Μεξικό, που επικράτησε της Γερμανίας και έδωσε σε όλους να καταλάβουν ότι δε θα παίξει ρόλο κομπάρσου στον όμιλο. Στήθηκε άριστα απ’ τον κόουτς Οσόριο στο πρώτο ημίχρονο, κατόρθωσε να περιορίσει τους κινδύνους και έβγαινε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, σε μια τέτοια στο 35’ βρήκε το γκολ με τον σούπερ φορμαρισμένο Λοσάνο. Θα μπορούσε να φτάσει ακόμη και στο 0-2 στο πρώτο 45λεπτο, στο δεύτερο μέρος ήταν φυσιολογικό να αντιδράσει η Γερμανία, που πίεσε ασφυκτικά και ανάγκασε τον γκολκίπερ Οτσόα σε αρκετές επεμβάσεις, το τελικό 0-1 κρίθηκε δίκαιο παρά τις 25 τελικές προσπάθειες των «πάντσερ».

«Παίξαμε με πίστη στο πλάνο μας και πειθαρχία. Αμυνθήκαμε λες και κρινόταν η ζωή μας και είμαι υπερήφανος για τους παίκτες μου. Υποφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ξεκινήσαμε όπως θέλαμε το Μουντιάλ, δείχνοντας ότι όλοι πρέπει να μας παίρνουν στα σοβαρά», είπε ο Οσόριο. Η ομάδα του έπαιξε πολύ καλά το ρόλο του αουτσάιντερ, ωστόσο και ο ίδιος γνωρίζει ότι εναντίον της Νότιας Κορέας αυτό μάλλον δε θα δουλέψει. «Είναι η ώρα να δείξουμε ότι μπορούμε να παίξουμε ποδόσφαιρο πρωταγωνίστριας ομάδας. Είμαστε –θεωρητικά- ανώτεροι απ’ τον επόμενο αντίπαλο, πρέπει να επιβάλλουμε το δικό μας ρυθμό», είπε ο πολύπειρος κόουτς.

«Βγήκε» στον Οσόριο το πλάνο με τον Λαγιούν σε θέση εξτρέμ, ο άσσος της Σεβίλλης έκανε πολύ καλή εμφάνιση και αναμένεται να παίξει ξανά βασικός. Δεν αναμένονται αλλαγές στην ενδεκάδα, άλλωστε ο κόουτς του Μεξικού δεν έχει λόγους να «χαλάσει» το επιτυχημένο μείγμα της πρεμιέρας.

Προηγούμενο ματς: Επικράτηση 1-0 για το Μεξικό κόντρα στη Γερμανία στην πρεμιέρα.

Στατιστικό: Από 7 σερί NG έρχεται το Μεξικό ανεξαρτήτως έδρας.