18η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Εσκιλστούνα – Μπρομαποϊκάρνα 3-1

ΜΠΡΟΜΑΠΟΪΚΑΡΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Βαστέρας, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Μάγκνουσον στο 32ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητο σερί έξι αναμετρήσεων “τρέχει” στο πρωτάθλημα η Μπρομαποϊκάρνα, στο οποίο και μετράει τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Βαστέρας, της οποίας και επικράτησε με 0-1. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και από τη στιγμή που προηγήθηκε στο σκορ, με αντεπίθεση λίγο μετά το μισάωρο, έκανε ότι ήταν δυνατό για να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Αυτό ήταν και το ένατο σερί ματς που σκοράρει, ούσα παράλληλα στο -1 από την πρώτη δυάδα της κατηγορίας. Αήττητη στα εννέα φετινά εντός της (7-2-0).

Μπρομαποϊκάρνα Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Γιόνσεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν και αποβλήθηκε ο Φορς, βρέθηκε πίσω στο 59′, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα πέντε λεπτά αργότερα.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Εσκιλστούνα, σε ένα σερί όπου και μετράει από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Γιόνσεπινγκ, από την οποία και ηττήθηκε με 0-2. Παρότι είχε καλή παρουσία σε γενικές γραμμές, έμεινε με δέκα παίκτες στο φινάλε του ημιχρόνου, γεγονός που την περιόρισε αρκετά και δεχόμενη δυο τέρματα μέσα σε πέντε λεπτά, έμεινε με άδεια χέρια. Υποχώρησε έτσι στην κατάταξη, ούσα στο -5 από την αποψινή της αντίπαλο. Χωρίς διπλό στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες και είχε δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Παραχώρησε στη Χέλσινγκμποργκ τον πρώτο σκόρερ της, Αμάρ Μουχσέν.