*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Μπλάκμπερν-Μπρίστολ Σίτι 2-3.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΡΙΣΤΟΛ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Σουόνσι με σκορ 1-1, στα πλαίσια του τρίτου γύρου για το FA Cup. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Σάικς στο 62’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κούπερ στο 73’. Την πρόκριση πήρε εν τέλη η Μπρίστολ Σίτι στην παράταση με σκορ 0-1 και σκόρερ τον Μπελ στο 112’.

Θετικό αποτέλεσμα χωρίς ιδιαίτερα καλή εμφάνιση για τη Μπρίστολ Σίτι. Κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια οπισθοχώρησε, δίνοντας πολλούς χώρους στους γηπεδούχους, οι οποίοι τους εκμεταλλεύτηκαν πλήρως, ισοφαρίζοντας και στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί παρά την έντονη πίεση που της ασκήθηκε, κατάφερε να κρατήσει το σκορ χαμηλά, ενώ στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, πανηγυρίζοντας εν τέλη την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει, όντας σε ανοδική πορεία το τελευταίο διάστημα. Πήρε ψυχολογία μετά τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής, αλλά και αυτοπεποίθηση ύστερα από την πρόκριση στο κύπελλο. Είναι σε αρκετά καλή κατάσταση και παρά το γεγονός ότι παραμένει ασταθής αμυντικά, η επιθετική της γραμμή της έχει δώσει πολλές λύσεις. Να ανέβει και πάλι ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα είναι ο στόχος της, βρίσκοντας ξανά το ρυθμό που είχε αποκτήσει στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος.

Μπρίστολ Σίτι Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ρόδεραμ, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Οντόφιν στο 1’ και το 2-0 ο Ρόθμποουν στο 52’. Το 3-0 πέτυχε ο Φέργκουσον στο 76’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ουάσινγκτον στο 90+3’.

Κάκιστη η εικόνα της Μπλάκμπερν που γνώρισε βαριά ήττα από τη νεοφώτιστη Ρόδεραμ. Είχε μεν την κατοχή της μπάλας σε πολύ υψηλά επίπεδα, όμως δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί, αφού οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου την αντίπαλη εστία. Στο αμυντικό της κομμάτι δεν πιέστηκε έντονα, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν τρομερά αποτελεσματικοί, βρίσκοντας δίχτυα και στα δύο ημίχρονα.

Την άμεση επιστροφή της στις νίκες θέλει να πετύχει σήμερα, αφήνοντας πίσω τη βαριά ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής. Πολλά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της αυτή την περίοδο, είναι φανερό πως έχει σοβαρό πρόβλημα στις εκτός έδρας αναμετρήσεις της, καθώς δείχνει τρομερά επιρρεπής στο αμυντικό της κομμάτι. Βελτιωμένη σε ότι αφορά το σκοράρισμα παρ’ όλα αυτά, καθώς είναι αρκετά πιο επικίνδυνη ακόμα και μακριά από το γήπεδό της, κάτι το οποίο τη βοήθησε ιδιαίτερα στο να αποσπάσει θετικά αποτελέσματα το προηγούμενο διάστημα. Παραμένει εντός εξάδας παρά τα μέτρια αποτελέσματα του τελευταίου διαστήματος, αλλά θα πρέπει να βρει σταθερότητα άμεσα ώστε να καταφέρει να φτάσει ως τα πλέι-οφ.