*16η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Μέλμπουρν Σίτι – Μπρισμπέιν Ρόαρ 8-1

*Δύο σερί G/G & Over 2,5 στα τελευταία τους παιχνίδια

ΜΠΡΙΣΜΠΕΪΝ ΡΟΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Μπρισμπέιν Ρόαρ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Γουέλινγκτον Φίνιξ, ισοφαρίζοντας με τον Μπράουν στο τελευταίο λεπτό και ενώ είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Κράεφ στο 51’.

Η Μπρισμπέιν Ρόαρ γλίτωσε μία ήττα στο τελευταίο λεπτό, “κλέβοντας” ουσιαστικά ένα βαθμό, με το 1-1 που έφερε απέναντι στην Γουέλινγκτον Φίνιξ, έστω και εντός έδρας. Μάλιστα ήταν ο πρώτος που παίρνει, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Μετά λοιπόν από ένα αρκετά καλό ξεκίνημα που είχε κάνει στη σεζόν, πριν αναγκαστεί να αλλάξει προπονητή, έχει υποχωρήσει αισθητά στον βαθμολογικό πίνακα.

Πλέον βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά έμεινε ακόμη πιο πίσω από την έκτη και τελευταία που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, ούσα στο -3 από αυτήν. Και με τέτοια διαφορά τερμάτων που δεν της επιτρέπει να την χαρακτηρίζει ως απόσταση βολής.

Μπρισμπέιν Ρόαρ Στατιστικά

*17/21 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*15/21 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*9/15 αγώνες με 2-3 γκολ στο πρωτάθλημα.

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Σίτι έχασε με το “βαρύ” 4-2 εκτός έδρας από την Περθ Γκλόρι, αν και προηγήθηκε δύο φορές με τον Αρσλάν (21’, 60’). Η αντίπαλος της είχε και δοκάρι, ισοφαρίστηκε πρώτη φορά από πέναλτι του Αμίνι στο 45’, τη δεύτερη με αυτογκόλ του Γκάλογουεϊ στο 68’ και τελικά έχασε με δύο τέρμα που δέχθηκε από τους Τάγκαρτ (70’), Ανσάμο (98’).

Η Μέλμπουρν Σίτι έχασε με 4-2 εκτός έδρας από την Περθ Γκλόρι, τρίτη ήττα της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες, έχοντας και μία νίκη σε αυτό το διάστημα.

Μακριά από την έδρα της έχει δύο σερί ήττες, έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες στα προηγούμενα παιχνίδια της εκτός.

Είναι στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση βολής από δύο ομάδες που βρίσκονται πίσω της, στο +1 και στο +2 συγκεκριμένα.

Σε καμία περίπτωση δεν τα πηγαίνει τόσο καλά όσα τα προηγούμενα χρόνια, που πρωταγωνιστούσε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.