*19η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους αυτή τη σεζόν.

* Πέντε σερί under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΡΙΣΜΠΕΪΝ ΡΟΑΡ

Προηγούμενο ματς: H Μπρισμπέιν Ρόαρ έφερε 2-2 εντός έδρας απέναντι στην Γουέστερν Γιουνάιτεντ, παρόλο που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Την πρώτη φορά από τον Ρουκάβιτσα μόλις στο έκτο λεπτό και τη δεύτερη στο 79’ από τον Μπότιτς. Όμως ισοφάρισε, αρχικά με τον Γουάντινχαμ στο 58’ και στη συνέχεια με τον Μαρκόφσκι στο 90’.

Η Μπρισμπέιν Ρόαρ κατάφερε να αποφύγει την ήττα από την Γουέστερν Γιουνάιτεντ εντός έδρας, φέρνοντας τελικά ισοπαλία με 2-2, ισοφαρίζοντας μάλιστα τη δεύτερη φορά στις καθυστερήσεις.

Αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, ενώ έχει μόνο δύο νίκες στις 12 τελευταίες αγωνιστικές, με οκτώ ήττες στο ίδιο διάστημα. Όλα αυτά, μετά το πολύ καλό ξεκίνημα στη σεζόν, αλλά και την αλλαγή προπονητή. Τουλάχιστον και οι δύο νίκες ήρθαν στο γήπεδό της, εκεί που δεν χάνει εδώ και τρεις αγώνες.

Πλέον βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά απομακρύνθηκε λίγο περισσότερο από την έκτη και τελευταία που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, ούσα στο -6 από αυτήν. Και διαθέτει πλέον τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Μπρισμπέιν Ρόαρ Στατιστικά

*20/24 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*18/24 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΒΙΚΤΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Βίκτορι έχασε 0-1 εντός έδρας από την Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, με αυτογκόλ του Τιγκ στο 48ο λεπτό.

Η Μέλμπουρν Βίκτορι ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, με αυτή να είναι η δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, πάλι με το ίδιο σκορ και πάλι στην έδρα της!
Μακριά από αυτήν παραμένει αήττητη, αλλά με μόλις τρεις νίκες και εφτά ισοπαλίες, τέσσερις σερί στα πιο πρόσφατα παιχνίδια.

Αυτή ήταν η επιστροφή της στις νίκες έπειτα από έξι παιχνίδια, στα οποία είχε μόνο μία ήττα και πέντε ισοπαλίες. Άλλωστε εδώ και καιρό είναι γνωστό πώς έχει τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, αλλά αξίζει να σημειωθεί πώς μόνο δύο εξ αυτών είναι “λευκές”, δηλαδή 0-0, οι δύο που έφερε με τη “μισητή” της συμπολίτισσα, Μέλμπουρν Σίτι. Από τις υπόλοιπες οκτώ, οι εφτά έχουν έρθει με ίδιο σκορ το 1-1.

Και από τη στιγμή που έχει πιο πολλές ισοπαλίες, από νίκες, είναι λογικό να βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, λίγο πίσω από την κορυφή, στο -6 για την ακρίβεια, αλλά και στο +8 από την έβδομη θέση που δεν οδηγεί στα play off ανόδου.