*18η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Γουέστερν Γιουνάιτεντ-Μπρισμπέιν Ρόαρ 2-1

*Στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο, η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έχει τέσσερα under 2,5.

ΜΠΡΙΣΜΠΕΪΝ ΡΟΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Μπρισμπέιν Ρόαρ έχασε 3-2 εκτός έδρας από την Περθ Γκλόρι, αν και προς στιγμήν, ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 που έγινε από τον Τάγκαρτ στο 24ο λεπτό. Ισοφάρισε με τον Μιλέουσνιτς στο 29’ και ο Γουάντιγκχαμ στο 36’ έκανε το 1-2, αλλά δεν κράτησε πολύ το προβάδισμα της. Ο Τάγκαρτ στο 73’ ισοφάρισε για την αντίπαλο της, με τον Κολακόφσκι στο 78’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Μπρισμπέιν Ρόαρ ηττήθηκε με 3-2 εκτός έδρας από την Περθ Γκλόρι, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με αρκετά γκολ, όπως πάνω – κάτω αναμενόταν.

Επιστροφή στις ήττες λοιπόν, έπειτα από τη μία εκ των δύο νικών που έχει πετύχει στις 11 τελευταίες αγωνιστικές, με οκτώ ήττες στο ίδιο διάστημα. Όλα αυτά, μετά το πολύ καλό ξεκίνημα στη σεζόν, αλλά και την αλλαγή προπονητή.

Πλέον βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλησίασε λίγο πιο κοντά στην έκτη και τελευταία που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, ούσα στο -2 από αυτήν. Και διαθέτει πλέον τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Μπρισμπέιν Ρόαρ Στατιστικά

*19/23 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*17/23 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*9/17 αγώνες με 2-3 γκολ στο πρωτάθλημα.

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έχασε άλλο ένα παιχνίδι μέσα από τα χέρια της, με 2-1 στο γήπεδο της Μέλμπουρν Βίκτορι. Είχε ευκαιρίες, ακυρωθέντα γκολ, πριν προηγηθεί με τον Πένια στο 60ο λεπτό. Αλλά δέχθηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τον Ντα Σίλβα!

Οι συνεχόμενες αγωνιστικές “αυτοκτονίες” δεν έχουν τελειωμό για την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, αφού έχασε και από την Μέλμπουρν Βίκτορι με 2-1, δεχόμενη δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, έχοντας προβάδισμα από νωρίτερα, ενώ γενικώς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η έβδομη ήττα της στους οκτώ τελευταίους αγώνες εκτός έδρας που δεν έχει νίκη, ενώ γενικά έχει μόνο μία νίκη στα εννιά τελευταία παιχνίδια, με έξι ήττες στο ίδιο διάστημα. Όλα αυτά, για την ομάδα που πριν δύο χρόνια κατέκτησε τον τίτλο.

Παραμένει ουραγός, έχοντας μείνει αρκετά πίσω, στο -14 συγκεκριμένα, από την πρώτη εξάδα που θα διεκδικήσει τον τίτλο μέσω play off, έχοντας τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.