15η αγωνιστική

*Αήττητη η Ουέλινγκτον στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μπρισμπέιν Ρόαρ, έχοντας επικρατήσει στα 3/4.

ΜΠΡΙΣΜΠΕΪΝ ΡΟΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 38ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 90′.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Μπρισμπέιν Ρόαρ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπεν Καν φιλοξενήθηκε από τη Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Μπορεί να το μεταξύ τους να ήταν ισορροπημένο, με την ίδια να δείχνει μαχητική, ωστόσο αποδείχθηκε πιο άστοχη στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Είχαν προηγηθεί αυτές από Μακάρθουρ (1-3 εντός) και Νιούκαστλ Τζετς (3-1 εκτός), οπότε και παραμένει χαμηλά στην κατάταξη. Ηττήθηκε στα 3/4 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια νίκη. Θα απουσιάσει και καιρό ο τεχνικός Μπεν Καν από τις υποχρεώσεις της ομάδος του, λόγω προβλήματος στην υγεία του, με τον βοηθό του Ρούμπεν Ζάντκοβιτς να αναλαμβάνει προσωρινά.

Μπρισμπέιν Ρόαρ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

ΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Νιούκαστλ Τζετς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Ρούφερ στο πέμπτο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 80′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Ζαβάντα, επτά λεπτά αργότερα.

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων προέρχεται η Ουέλινγκτον, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζιανκάρλο Ιταλιάνο φιλοξενήθηκε από τη Νιούκαστλ Τζετς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Αν και προηγήθηκε από νωρίς, τα βρήκε αρκετά σκούρα στην πορεία, καθώς είδε την αντίπαλο να έχει δυο δοκάρια και εν τέλει να ισοφαρίζει προς το φινάλε. Παρόλα αυτά κατάφερε να αποφύγει τα χειρότερα με γκολ στα τελευταία λεπτά.

Κάπως έτσι, διατηρείται μόνη πρώτη στην κατάταξη και στο +2 από τη Μέλμπουρν Βίκτορι που ακολουθεί. Ηττήθηκε μια φορά στις οκτώ φετινές εξόδους της (4-3-1). Συμπλήρωσαν κάρτες οι Τιμ Πέιν και Άλεξ Ρούφερ.