10η αγωνιστική

*Μετρούν 5/8 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΜΠΡΙΝΕ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-3 εκτός έδρας, εναντίον της Ρούσελαντ, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 14’ ο Όρσβολ σκόραρε για το 0-1, του ημιχρόνου. Στο 57’ ο Χόβλαντ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 64’ ο Μπάλντβινσον έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο 84’ ο Ντίμπεβικ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπρίνε δεν έχει βγάλει σταθερότητα στη φετινή σεζόν, με αρκετά σκαμπανεβάσματα και αναμενόμενα απώλειες έως τώρα. Έχασε στην έδρα της Σάντνες με σκορ 2-0 στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, είχε εύκολο έργο μεσοβδόμαδα για το θεσμό του Κυπέλλου εναντίον της Ρούσελαντ (1-3) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Δεν έχει καν σκοράρει στα πρόσφατα δύο παιχνίδια της OBOS-ligaen. Ο κόουτς Μίρε δεν υπολογίζει εκ νέου τους Κάιτοφτ, Ρέερ, ερωτηματικό ο Σάουνες.

Μπρίνε Στατιστικά

*7/10 επίσημα παιχνίδια με goal/goal

*7/10 στο πρωτάθλημα είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

KFUM ΟΣΛΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε της Χένεφος με σκορ 1-4 εκτός έδρας, για το Κύπελλο. Στο 11’ ο Ρασκ σκόραρε για το 0-1, στο 18’ ο Σααντ έκανε το 0-2. Στο 25’ ο Χούμελβολ-Νούνιες σκόραρε για το 0-1 και στο 33’ ο Νταλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 67’ ο Ελ-Αμρανί μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

H KFUM Όσλο αναθάρρησε με τις επιτυχίες το τελευταίο διάστημα, δείχνει να μπαίνει σε ανοδικό μονοπάτι στη σεζόν. Είχε φυσικά εύκολο έργο κόντρα στη Χένεφος (1-4) για το Κύπελλο, θα παίξει με τη Γελερόσεν στην επόμενη φάση. Τα σημαντικά ωστόσο, είναι οι δύο εντός έδρας νίκες επί των Κονγκσβίνγκερ (2-0) και Μος (4-2), οι μόνες στο φετινό πρωτάθλημα για την ομάδα του Μόεσγκορντ, ο οποίος χρειάζεται χρόνο για να φέρει τις επιτυχίες του προκατόχου του, Ίσνες. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι αμφίβολοι οι Γκούντερσεν, Γιορτ.