5η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 14 παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΜΠΡΙΝΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Σόγκνταλ, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 2’ ο Φλατάκερ σκόραρε για το 1-0 και στο 33’ ο Ινγκιμούνταρσον έκανε το 2-0 που ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 76’ ο Μνένεϊ μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους και στο 88’ ο Στένσρουντ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Η Μπρίνε αποδείχθηκε “σκληρό καρύδι” και απέναντι στη Σόγκνταλ (2-2), κατάφερε να επανέλθει στο ματς στο δεύτερο μέρος και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Ίδιο σκορ και κόντρα στη Σταρτ εντός έδρας, ισοφάρισε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δύο σερί ισοπαλίες για το συγκρότημα του Μίρε, έχει σημειώσει μονάχα μία νίκη, εκείνη στην πρεμιέρα επί της Κονγκσβίνγκερ, με σκορ 2-1. Ο κόουτς Μίρε δεν υπολογίζει εκ νέου τους Κάιτοφτ, Ούλενες, Ρέερ, αμφίβολος ο Ούντχαϊμ.

Μπρίνε Στατιστικά

*4/4 επίσημα παιχνίδια με goal/goal

*4/4 στο πρωτάθλημα είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εντός έδρας, με αντίπαλο τη Σάντνες, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος ακυρώθηκε τέρμα των γηπεδούχων ως όφσαϊντ. Η Φρέντρικσταντ είχε την κατοχή μπάλας, όμως οι ευκαιρίες δεν ήταν πολλές και από τις δύο ομάδες.

Η Φρέντρικσταντ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και έμεινε στο μηδέν με αντίπαλο τη Σάντνες (0-0), όμως ήταν το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι που κρατά ανέπαφη την εστία της. Νωρίτερα, επιβλήθηκε της Μιοντάλεν εκτός έδρας, με σκορ 0-1 και άφησε πίσω της την ισοπαλία της δεύτερης αγωνιστικής, με τη Μος (1-1). Συμπλήρωσε τέσσερα παιχνίδια στο νέο πρωτάθλημα χωρίς ήττα. Μάλιστα, δεν έχει δεχτεί γκολ σε τρία από αυτά. Είναι ανέτοιμοι οι Χέντρικσον και Άουκλαντ, τραυματίας ο Νόα Γουίλιαμς.