16η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Στενχάουσμιουρ – Μπρέχιν 1-0

ΜΠΡΕΧΙΝ

Απογοητευτική ήταν την περασμένη αγωνιστική η Μπρέχιν, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Νταμπάρτον. Μόνο στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε στο ύψος της, στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε τρία λεπτά δέχθηκε δύο γκολ (52’, 54’), το 3-0 στο 69’ έβαλε τέλος στο παιχνίδι, μείωσε απλά στο 71’ (3-1), για να δεχθεί τέταρτο στο 83’ της συνάντησης (4-1). Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Μπρέχιν, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από την Αρμπρόουθ (1-5), έφθασε τις πέντε στις έξι πρόσφατες αγωνιστικές (1-0-5), έπεσε στην προτελευταία θέση (9η) με 16 πόντους, στο -1 απ’ την παραμονή και στο +4 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Εντός έδρας μετράει απολογισμό 3-2-2 με 12-12 τέρματα. Παραμένει εκτός ο τραυματίας Χέντρι (Επιθετικός, 8, 1), χωρίς άλλα προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από την Νταμπάρτον.

Στατιστικό: Over 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΟΥΡ

Από την άλλη πλευρά, η Στενχάουσμιουρ γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα με 5-2 από την Αρμπρόουθ. Προηγήθηκε στο 21’ (0-1), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως, δεχόμενη δύο τέρματα πριν την ανάπαυλα (31’, 36’). Στο δεύτερο ημίχρονο το 3-1 στο 52’ δυσκόλεψε περισσότερο το έργο της, δεν έβγαλε αντίδραση, ήρθαν ακόμη δύο γκολ στο 79’ και στο 83’, για να μειώσει σε 5-2 στο 85’ της συνάντησης.

Τέταρτη διαδοχική ήττα για τη Στενχάουσμιουρ, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν από τις Στενχάουσμιουρ (0-2), Νταμπάρτον (2-1) και Ρέιθ Ρόβερς (1-3), έφθασε τις πέντε στις έξι πρόσφατες αγωνιστικές (1-0-5), παραμένοντας στην τελευταία θέση της κατάταξης με 12 πόντους, στο -4 απ’ τα μπαράζ και στο -5 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ 1-0-6 με 4-15 τέρματα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα η αποστολή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-2 από την Αρμπρόουθ.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.