18η αγωνιστική

*100% πληρότητα θεατών.

*Η Μπρεστ τρέχει το καλύτερο σερί στην ιστορία της στην κατηγορία με έξι συνεχόμενες νίκες.

*Ο προπονητής της Μπρεστ, Μισέλ Ντε Ζακαριάν, ήταν προπονητής της Μονπελιέ για μία τετραετία (2017-2021).

*Ο προπονητής της Μονπελιέ, Ολιβιέ Νταλ’ Ογκλιό, ήταν προπονητής της Μπρεσε για μια διετιά (2019-2021).

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με over 2,5

*Ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης, η Μονπελιέ μετράει 11 ματς αήττητη απέναντι στην Μπρεστ (0-5-6)!

ΜΠΡΕΣΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πραγματοποιεί το καλύτερο σερί στην ιστορία της στην κατηγορία, αφού προέρχεται από πέντε συνεχόμενες νίκες και από την τελευταία θέση έχει βρεθεί ξαφνικά στην 10η! Μεγάλη ικανοποίηση και άριστο το κλίμα στις τάξεις της ομάδας, που συνεχίζει ακάθεκτη να εντυπωσιάζει, την δεδομένη στιγμή μοιάζει η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας. Της βγήκαν όλα στο παιχνίδι με την Μαρσέιγ, έδειξε χαρακτήρα και με κυνισμό σημείωσε μια τεράστια νίκη σε όλα τα επίπεδα. Παραμένει η μοναδική ομάδα της κατηγορίας που έχει σκοράρει σε όλα της τα παιχνίδια.

«Ελπίζω ότι θα συνεχίσουμε έτσι. Πρέπει να κρατήσουμε τα πόδια μας στο έδαφος και να δουλέψουμε καλά, όπως κάνουμε τώρα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί αλλά δεν απειλήσαμε ιδιαίτερα. Το παιχνίδι χρειαζόταν μεγάλη προσοχή και συγκέντρωση, τα είχαμε και τα δύο. Αλλά για να κερδίσεις πρέπει να βάλεις ένα γκολ παραπάνω από τον αντίπαλο. Είμαστε μια ομάδα που αμύνεται κυρίως, αλλά σκοράραμε σε κάθε παιχνίδι», το σχόλιο του απόλυτα ικανοποιημένου Ντε Ζακαριάν, που απόψε συναντά την πρώην ομάδα του.

Τιμωρημένος ο στόπερ/αρχηγός Σαρντονέ (15/2), που θα απουσιάσει από το σημερινό παιχνίδι. Πάντα εκτός με σοβαρό τραυματισμό ο αμυντικός Μπεν (1/0), το ίδιο και ο αναπληρωματικός κίπερ Σιμπουά.

Προηγούμενο παιχνίδι: Kέρδισε με σπουδαία ανατροπή την Μαρσέιγ με 1-2 εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική.

Μπρεστ Στατιστικά

*8/10 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ (δες το στο Pamestoixima)

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΟΝΠΕΛΙΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πύρρειος η προηγούμενη νίκη της με 1-0 επί της Κλερμόν, για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν προέρχεται από δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Δυσκολεύτηκε αρκετά, εκμεταλλεύτηκε το πρώτο ημίχρονο στο οποίο στάθηκα καλά και βρήκε γκολ με τον Γουαχί στο 20′ που προτιμήθηκε για βασικός από τον μέχρι πρότινος βασικό Ζερμέν για την κορυφή της επίθεσης. Αφέθηκε στην συνέχεια αλλά δεν το πλήρωσε και απλώς έδωσε κατοχή και χώρο στον αντίπαλο, σε καλή μέρα βρέθηκε ο κίπερ Όμλιν που κατέβασε ρολά όποτε χρειάστηκε. Παραμένει σταθερά στην μέση της βαθμολογίας.

«Αυτή η σειρά από νίκες είναι εξαιρετική , έχουν ποιοτικούς παίκτες και έχουν αυτοπεποίθηση. Είναι μια συμπαγής ομάδα και βγάζει γρήγορα την μπάλα έξω, είναι ακριβείς μπροστά στο τέρμα και για αυτό έχουν την θέση που έχουν αυτή την στιγμή στην βαθμολογία», το σχόλιο του Νταλ Ογκλιό, που όπως και ο αντίπαλος προπονητής, θα συναντήσει την πρώην ομάδα του απόψε.

Τιμωρημένος ο ποιοτικός μέσος Μολέ (16/4), πάντα εκτός ο στόπερ Εστέβ (13/0).

Προηγούμενο παιχνίδι: Κέρδισε με 1-0 την Κλερμόν εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το γκολ ο Γουαχί στο 28ο λεπτό.