*15η αγωνιστική

*2-3 γκολ στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΡΕΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της ΣΠΑΛ. Σκόραραν οι Αγέ (14′) και Μανγκραβίτι (41′).

Έπρεπε να περάσουν επτά αγωνιστικές (πέντε ισοπαλίες, δύο ήττες) για να γευτεί και πάλι τη χαρά της νίκης η Μπρέσια. Την προηγούμενη βδομάδα εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία της με αντίπαλο την πιο κινητική ΣΠΑΛ, επικρατώντας με 2-0 στο “Mario Rigamonti”. Εκ των πρωταγωνιστών της αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας Αντρενάτσι που πραγματοποίησε πέντε αποκρούσεις.

Αήττητοι παραμένουν οι “μπιανκατζούρι” σε επτά εντός έδρας αγωνιστικές με απολογισμό 4-3-0 (10-4 τα γκολ): Σκόραραν σε όλες, ενώ κράτησαν το μηδέν στις τρεις. Ανατροπή είχαμε στα διοικητικά του συλλόγου, καθώς μετά από πρόταση του Διοικητικού Συμβουλίου ο Μάσιμο Τσελίνο επέστρεψε στην προεδρία αυτού βάζοντας τέλος στις σκέψεις για πώληση του πλειοψηφικού πακέτου μετοχών. Υπολογίζεται ο Μπενάλι, με την Εθνική Αυστραλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ βρίσκεται ο Κάρατσιτς. Εξέτισε ο Λετσερίνι κι επιστρέφει κάτω από τα γκολπόστ.

ΜΠΡΕΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

ΡΕΤΖΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Μπενεβέντο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Ερνάνι (21′ πεν.) και Κανότο (36′), απάντησαν οι Ιμπρότα (59′) και Ακάμπορα (82′).

Μη καταφέρνοντας να εκμεταλλευτεί το υπέρ της σκορ από το πρώτο ημίχρονο (2-0), η Ρετζίνα πέταξε δύο βαθμούς στο “Oreste Granillo” με αντίπαλο την Μπενεβέντο την προηγούμενη βδομάδα. Είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, έριξε αδικαιολόγητα ρυθμούς στο δεύτερο επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν στο 82′.

Αμέσως μετά έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για αποσπάσει το “τρίποντο”. Το συγκρότημα του Ιντζάγκι παραμένει αήττητο σε τέσσερις αγωνιστικές (2-2-0) και στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Αγνοεί τη νίκη στις πέντε τελευταίες επισκέψεις του στο “Mario Rigamonti” (0-2-3).