*Ημιτελική φάση των πλέι οφ ανόδου. Διπλές αναμετρήσεις. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας δεν ακολουθεί παράταση, αλλά την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε πιο ψηλά στη βαθμολογία (Μόντσα).

*Στην κανονική διάρκεια: Μπρέσια – Μόντσα 0-2, Μόντσα – Μπρέσια 1-1

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΡΕΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας στην παράταση με 3-2 (2-2 κ.δ.) της Περούτζια. Ο Κουάν έκανε το 0-1 στο 10′, προτού ισοφαρίσει ο Πάγιατς με πέναλτι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ράιντερ Μάτος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Περούτζια (102′), τα δεδομένα ανέτρεψαν Αγέ (107′) και Μπιάνκι (118′).

Η Μπρέσια τα βρήκε σκούρα στο “Mario Rigamonti” με την Περούτζια. Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, έβγαλε αποφασιστικότητα και πείσμα στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης κάνοντας γκολ τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησε πανηγυρίζοντας, παράλληλα, την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου. Απόψε υποδέχεται την Μόντσα με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς στο “U-Power” (22/5).

Τέσσερις μέρες μετά τη μάχη με την Περούτζια και ο προπονητής Κορίνι καλείται να διαχειριστεί την κούραση που υπάρχει στους ποδοσφαιριστές του. “Είναι δύσκολο να κρίνουμε την κατάσταση που επικρατεί στη Μόντσα μετά την αποτυχία απευθείας ανόδου. Η στρατηγική θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην αναμέτρηση”, υπογράμμισε ο προπονητής των “μπιανκατζούρι”. Στα πιτς παραμένουν Τσιστάνα και Κάρατσιτς.

ΜΠΡΕΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΟΝΤΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την Περούτζια. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Φεραρίνι στο 85′.

Απούσα στο ραντεβού με την ιστορία ήταν η Μόντσα… Χρειαζόταν τη νίκη στο “Renato Curi” με αντίπαλο την Περούτζια, στην τελευταία στροφή της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, για να πανηγυρίσει την παρθενική άνοδό της στη μεγάλη κατηγορία. Η πίεση λύγισε τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Στρόπα που ναι μεν έβγαλαν ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο δεν κατάφεραν να αποτρέψουν αυτό του Φεραρίνι λίγο πριν το 90′.

“Θα ήθελα μία ρεβάνς με την Περούτζια. Έχουμε βρει την αποφασιστικότητα μας. Αν κάνουμε ό,τι πρέπει, τα αποτελέσματα θα έρθουν”, υποστήριξε ο προπονητής των “μπιανκορόσι” που πανηγύρισαν δύο νίκες στις ισάριθμες επισκέψεις τους στην έδρα της Μπρέσια (1-0 τον Ιανουάριο και 2-0 τον Δεκέμβριο 2021). Τιμωρημένος είναι ο Καλντιρόλα, νοκ άουτ παρέμειναν μεταξύ άλλων Βαλότι και Σαμπιρίζι.