*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κόμο – Μπρέσια 0-1

*GG στα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΡΕΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από την Φροζινόνε. Ο Πάμπλο Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ στο 18′, απάντησαν οι Μόρο (37′), Ινσίνιε (40′) και Μπάες (76′) για τους φιλοξενούμενους.

Μπήκε με περισσότερη όρεξη στην αναμέτρηση, είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Γκαλάτσι μόλις στο 8′ και προηγήθηκε δέκα λεπτά αργότερα με τον Ροντρίγκες. Ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με την Φροζινόνε να εκμεταλλεύεται την ευστοχία της πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-1 στο “Mario Rigamonti”.

Τέταρτη ήττα σε πέντε αγωνιστικές στην επιστροφή του προπονητή Κλοτέτ για τους “μπιανκατζούρι”, αγνοούν τη νίκη στις επτά τελευταίες (0-2-5). Πανηγύρισαν μία νίκη στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας επί της ΣΠΑΛ (2-0) στις 27 Νοεμβρίου (τέσσερις ισοπαλίες, τρεις ήττες). Δανεικός από τη Λέτσε ήρθε ο Λιστκόφσκι (ΜΕ).

ΜΠΡΕΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΜΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Πίζα. Ο Κουτρόνε άνοιξε το σκορ στο 10′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Τραμόνι (43′) και Μασούτσι (83′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντα Ρίβα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο 38′ οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε πέναλτι του Τσέρι (38′).

Συναρπαστική από κάθε άποψη ήταν η αναμέτρηση της Κόμο με την Πίζα που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με το εντυπωσιακό 2-2 στο “Giuseppe Sinigaglia”. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το καλημέρα κι αστόχησαν σε πέναλτι για το 2-0 στο 38′. Το 2-1 έγινε από λάθος του τερματοφύλακα τους και η ισοφάριση ήρθε με απίστευτο γκολ του Μασούτσι στο 83′.

Μία νίκη πανηγύρισε το συγκρότημα του Λόνγκο μακριά από το σπίτι του (τέσσερις ισοπαλίες, πέντε ήττες/ 11-19 διαφορά γκολ): Κόντρα στην Τερνάνα με 3-0 στις 18 Δεκεμβρίου. Δανεικός από τη Ρεν ήρθε ο Γκομίς (ΤΕ) που βρίσκεται στην αποστολή της αναμέτρησης.