* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 1η κατηγορία.

* Η Μπρέντφορντ μετρά 5 σερί εντός έδρας νίκες επί της Λούτον και είναι αήττητη συνολικά στα 10 τελευταία εντός απέναντι στους “χάτερς”.

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα σημερινά παμε στοιχημα προγνωστικα

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Άρσεναλ. Ο Χάβερτς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 89ο λεπτό.

Πολύ πιο ανταγωνιστική η εμφάνιση του περασμένου Σαββάτου για τις “μέλισσες” σε σχέση με την ήττα που προηγήθηκε της διακοπής στο Άνφιλντ (3-0). Δεν ήταν κυνικές όμως στις φάσεις που δημιούργησαν και το πλήρωσαν ακριβά στο φινάλε.

Σε παθητικό ρόλο η ομάδα του Φρανκ στο πρώτο μέρος (31% κατοχή), πήρε μέτρα στο δεύτερο, είδε αμυνόμενους της Άρσεναλ να της στερεί το προβάδισμα με επεμβάσεις πάνω στην τελική γραμμή, από μία σε κάθε ημίχρονο. Στα τελευταία λεπτά πιέστηκε πολύ από τους απαιτητικούς φιλοξενούμενους και σε μία από τις πολλές επικίνδυνες σέντρες δέχθηκε το καθοριστικό γκολ.

Χαμηλώνει ο δείκτης δυσκολίας στα επόμενα παιχνίδια, βατό το σημερινό ματσάρισμα για μία 6η διαδοχική νίκη απέναντι σε νεοφερμέρνη ομάδα στην Πρέμιερ Λιγκ.

Στα αγωνιστικά νέα, κοντά στην επιστροφή του μετά τον Αύγουστο βρίσκεται ο Ντάμσγκααρντ (μέσος), ενδεχομένως να πάρει χρόνο συμμετοχής σήμερα.

Δεν προλαβαίνουν όμως οι Κόλινς (στόπερ), Γιένσεν (μέσος) Ντασίλβα (μέσος), ενώ σταθερά εκτός είναι οι τραυματίες Χίκεϊ (μπακ), Χένρι (αρ. μπακ), Σάντε (φορ/εξτρέμ) και ο τιμωρημένος Τόνι (φορ).

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 5/7 φετινά εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Κρίσταλ Πάλας. O Μέντζι (72’) άνοιξε το σκορ για τη Λούτον, ο Ολίσε (74’) ισοφάρισε για την Πάλας και ο Μπράουν (83’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Ιστορική ημερομηνία για τους “χάτερς” η 25η του Νοέμβρη, καθώς σημάδεψε την 1η εντός έδρας νίκη τους στην Πρέμιερ Λιγκ, με την οποία πήγαν στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, όσο εφαρμόζεται η τιμωρία της Έβερτον.

Πολύ κλειστό το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, ο Καμίνσκι κράτησε όρθια τη Λούτον με διπλή επέμβαση, ενώ έλειψαν οι απειλές από πλευράς γηπεδούχων. Άνοιξε ο ρυθμός μετά την ανάπαυλα, έγινε πιο θαρραλέα η ομάδα του Έντουαρντς, προηγήθηκε με τον στόπερ της σε κόρνερ. World class η ισοφάριση των φιλοξενούμενων, σε έξυπνη μετάβαση ανέκτησε προβάδισμα η Λούτον και αμύνθηκε ηρωικά στα τελευταία λεπτά, με σύμμαχο και το δοκάρι στο φινάλε.

Παραμένει δίχως clean sheet στην σεζόν, παράλληλα όμως επιβεβαιώνει κάθε εβδομάδα το μαχητικό της χαρακτήρα, παρουσιάζοντας βελτίωση μέσα στους αγώνες. Ενδεικτικά, το 83% των γκολ της (10/12) τα έχει πετύχει στο δεύτερο ημίχρονο και τα 8/10 από αυτά στο τελευταίο τέταρτο των αναμετρήσεων! Μόνο οι Λίβερπουλ & Άρσεναλ έχουν πετύχει περισσότερο στο ίδιο διάστημα.

Άσχημη η παράδοση στις επισκέψεις της πρωτεύουσας, στο 1-9-27 το ρεκόρ της στο Λονδίνο, φέτος έχασε και τα δύο παιχνίδια εκεί, δίχως να σκοράρει.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει ο σημαντικός Καμπορέ (δεξί μπακ/χαφ) που ξεπέρασε τη διάσειση, η οποία τον κράτησε εκτός στο προηγούμενο. Τέθηκε εκτός ο βασικός μέσος Νακάμπα, παραμένουν εκτός οι αμυντικοί Άντερσεν, Ποτς, Μπερκ κι ο αναπληρωματικός φορ Γούντροου. Πλησιάζει στην επιστροφή του ο δανεικός Λοκόνγκα (μέσος).