*16η αγωνιστική.

*Η περσινή νίκη της Μπρέντφορντ επί της Γουότφορντ στην Τσάμπιονσιπ (2-0) ήταν η πρώτη έπειτα από 13 ματς εναντίον της και πρώτη μετά το 1977!

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ.

*Η Μπρέντφορντ είναι αήττητη στα οκτώ τελευταία ματς πρωταθλήματος την Παρασκευή (6-2-0). Η Γουότφορντ έχει ρεκόρ 2-0-2 στην Πρέμιερ Λιγκ την Παρασκευή.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αν της έλεγαν ότι θα πάρει ισοπαλία στην έδρα της Λιντς, θα ήταν ικανοποιημένη. Ωστόσο, με δεδομένο ότι έφτασε δευτερόλεπτα πριν την κατάκτηση της νίκης, το τελικό 2-2 δεν άρεσε σε κανέναν. Κάκιστη η εικόνα της Μπρέντφορντ στο πρώτο ημίχρονο, δεν κρατούσε μπάλα, δέχτηκε πίεση και αρκετές απειλές, έχανε δίκαια. Στο δεύτερο μέρος ισορρόπησε, πήρε μπάλα, βρήκε δύο γκολ απ’ το πουθενά μέσα σε μερικά λεπτά και ανέτρεψε την κατάσταση. Η Λιντς πίεσε, είχε στιγμές, όμως χρειάστηκε μια στατική φάση δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για να έρθει το 2-2.

«Με δεδομένες τις απουσίες μας, δε θα μπορούσα να ζητήσω περισσότερα απ’ τους παίκτες μου. Τα έδωσαν όλα και είμαι πολύ χαρούμενος», είπε ο κόουτς Φρανκ. Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την ομάδα του μετά την εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στην Τότεναμ, εκεί δεν… πέρασε τη σέντρα. Στο 1-2-2 το ρεκόρ της στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, η νίκη της ήρθε στο 1-0 επί της Έβερτον, νωρίτερα πήρε εκτός έδρας 3-3 με τη Νιουκάστλ, είχαν προηγηθεί τέσσερις ήττες από Μπέρνλι (3-1 εκτός), Νόριτς (1-2 εντός), Λέστερ (1-2 εντός) και Τσέλσι (0-1 εντός). Με 17 πόντους είναι 13η, στο +7 απ’ την τελική τριάδα, αφήνει καλές εντυπώσεις, όμως εσχάτως φαίνεται να έχει χάσει τις ανάσες της, επηρεάζεται και απ’ τις πολλές απουσίες.

Σήμερα χάνει για δεύτερο σερί ματς λόγω κορονοϊού τον βασικό επιθετικό Τόνεϊ, ενώ νέο πρόβλημα είναι ο τιμωρημένος βασικός δεξιός μπακ Κανός.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Λιντς. Το 1-0 ο Ρόμπερτς στο 27’, ισοφάρισε ο Μπαπτίστ στο 54’, το 1-2 έκανε ο Κανός στο 61’. Το τελικό 2-2 έκανε ο Μπάμφορντ στις καθυστερήσεις για τη Λιντς. Καλύτερη η Λιντς στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε δίκαια. Στο δεύτερο μέρος η Μπρέντφορντ σκόραρε δύο φορές στις πρώτες μεγάλες στιγμές της, στη συνέχεια η Λιντς πίεσε και ισοφάρισε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 8/12 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη betshop).

*Έρχεται από 9/12 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν περίμενε κανένας απ’ τη Γουότφορντ να παρουσιαστεί ανταγωνιστική κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, η εντός έδρας ήττα 1-3 είναι τιμητική με βάση την εικόνα του αγώνα. Ήταν ελλιπής και είχε απέναντι της μια ανώτερη ομάδα, που ήταν και σε καλή κατάσταση, το ματς τελείωσε νωρίς, στο 31’ ήταν ήδη 2-0. Το 3-0 για τη Σίτι ήρθε σχετικά γρήγορα στο δεύτερο μέρος, από εκεί και έπειτα η Γουότφορντ προσπάθησε απλά να σκοράρει, τα κατάφερε με τον Ερνάντες, όμως το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία.

Ήταν η πέμπτη ήττα στις τελευταίες έξι αγωνιστικές, είχαν προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Τσέλσι (1-2 εντός), Λέστερ (4-2 εκτός), Σαουθάμπτον (0-1 εντός) και Άρσεναλ (1-0 εκτός), στο μεσοδιάστημα επικράτησε 4-1 εντός έδρας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Με 13 πόντους οι φιλοξενούμενοι καταλαμβάνουν την 17η θέση, είναι στο +3 απ’ την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας. «Το πρωτάθλημα ξεκινά τώρα για εμάς. Τελείωσαν οι αγώνες κόντρα σε ομάδες της πρώτης πεντάδας, πλέον θα αντιμετωπίσουμε ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους με εμάς», είπε ο Ρανιέρι.

Ακολουθούν αγώνες με Μπέρνλι (εκτός), Κρίσταλ Πάλας (εντός), Γουλβς (εκτός) και Γουέστ Χαμ (εντός) μέχρι το φινάλε του 2021. Η Γουότφορντ είναι η μοναδική ομάδα της φετινής Πρέμιερ που έχει δεχτεί γκολ σ’ όλα τα παιχνίδια, έχει δεχτεί περισσότερα γκολ από οποιαδήποτε άλλη ομάδα μετά τον ερχομό του Ρανιέρι (19). Ξανά πολλές οι απουσίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Στέρλινγκ το 1-0 στο 4’, το 2-0 έκανε ο Μπερνάντο Σίλβα στο 31’, ο ίδιος παίκτης στο 63’ για τη Σίτι. Μείωσε η Γουότφορντ στο 74’ με τον Ερνάντες. Καθαρή και δίκαιη η νίκη της Σίτι, ήταν κυρίαρχη και αποτελεσματική, «κομπάρσος» ήταν η Γουότφορντ.