* 7η αγωνιστική

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Μόλις μία ήττα γνώρισε η Μπρέντφορντ στις έξι συνολικά αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτήν κόντρα στην Μπλάκμπερν (1-0 εκτός έδρας) στις 25 Αυγούστου. Στις υπόλοιπες επικράτησε των Ρόδεραμ (5-1 εντός έδρας), Σέφιλντ Γουένσντεϊ (2-0 εντός έδρας) και Νότιγχαμ Φόρεστ (2-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Στόουκ (1-1 εκτός έδρας) και Άστον Βίλα (2-2 εκτός έδρας). Πριν από δύο βδομάδες κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με το γκολ του ΜακΛέοντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 62’ από τον Κας. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Γουάτκινς έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. Κανονικά στη διάθεση του προπονητή του, Ντιν Σμιθ, βρίσκεται σήμερα ο επιθετικός Μάουπαϊ, καθώς εξέτισε την ποινή τιμωρίας του. Όλοι οι διεθνείς ποδοσφαιριστές επέστρεψαν χωρίς προβλήματα και πάλι στις «μέλισσες».

Προηγούμενο ματς: Η Μπρέντφορντ επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Μπρέντφορντ σημείωσε τουλάχιστον ένα γκολ στα 12 από τα 13 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΓΟΥΪΓΚΑΝ

Επτά βαθμούς συγκέντρωσε η Γουίγκαν στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για τοπ πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, επικράτησε των Στόουκ (3-0 εκτός έδρας) και Ρόδεραμ (1-0 εντός έδρας), αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Νότιγχαμ Φόρεστ (2-2 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΚΠΡ (1-0 εκτός έδρας). Πριν από δύο βδομάδες κόντρα στη Ρόδεραμ το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Βάγκαν στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 73’.

Τις ενοχλήσεις που αισθανόταν ξεπέρασε ο μέσος Γκίμπσον, ο οποίος επέστρεψε σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων και τέθηκε στη διάθεση του Πολ Κουκ για τη σημερινή αναμέτρηση. Παραμένει απόντας ο δανεικός από την Μπράιτον Μπερν λόγω τραυματισμού. Σε επέμβαση υποβλήθηκε ο Μάσεϊ, ο οποίος τέθηκε νοκ άουτ για λίγο καιρό.

Προηγούμενο ματς: Η Γουίγκαν επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Ρόδεραμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τρία τελευταία παιχνίδια της Γουίγκαν σε όλες τις διοργανώσεις.