*10η αγωνιστική

*GG στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Κοπάβογκουρ. Το σκορ άνοιξε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σβάνθορσον, προτού διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Τόρβαλντσον (51′).

Τον τίτλο του απόλυτου φαβορί που έφερε πριν την αναμέτρηση επιβεβαίωσε η Μπρέινταμπλικ στην έδρα της απογοητευτικής Κοπάβογκουρ. Πήρε τον πρώτο λόγο από νωρίς, δημιούργησε συνολικά οχτώ ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία ολοκληρώνοντας με 2.65 xGoals. Είχε την ευκαιρία να σκοράρει και τρίτη φορά στις καθυστερήσεις, όταν ο Φέλντστεντ σημάδεψε το δεξί δοκάρι με σουτ.

Η Μπρέινταμπλικ παραμένει αήττητη σε πέντε αναμετρήσεις με απολογισμό 4-1-0, στις τέσσερις πέτυχε 2+ γκολ και κράτησε το μηδέν στις δύο. “Τρέχει” μία θετικότατη παράδοση στην έδρα της απέναντι στην Ακουρέιρι σημειώνοντας έξι νίκες και μία ισοπαλία σε επτά αναμετρήσεις.

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΚΟΥΡΕΪΡΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) της Φραμ. Σκόραραν οι Ανταλστάινσον (6′, 78′) και Στάινγκριμσον (89′).

Ραντεβού στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισλανδίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Βαλούρ στις 3 Ιουλίου, έδωσε η Ακουρέιρι. Πριν από έξι μέρες προσπέρασε το εμπόδιο της Φραμ βάζοντας, παράλληλα, τέλος σε μίνι αρνητικό σερί δύο ηττών.

Την 1η Ιουνίου υποκλίθηκε στην Ακράνες (3-2 εντός) και υποχώρησε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας στους πέντε βαθμούς και το -9 από την πρώτη 6αδα. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 2 Μαΐου 2017 για να βρούμε την τελευταία φορά που άλωσε την έδρα της Μπρέινταμπλικ (3-1).