*Μονός αγώνας μπαράζ για μια θέση στην 1η κατηγορία της επόμενης σεζόν.

*Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 2 φορές στην ιστορία τους, με την Μπραν να μετράει 1 νίκη και 1 ισοπαλία έναντι της Γιερβ.

ΜΠΡΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επικράτησε εντός έδρας της Σάρπσμποργκ με 2-1, την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και κατάφερε να γλιτώσει τον απευθείας υποβιβασμό. Μετά από ένα 1ο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις, μπήκε δυνατά στο β΄μέρος και κατάφερε να προηγηθεί στο 58′, για να διπλασιάσει το προβάδισμα της λίγα λεπτά αργότερα, κάνοντας το 2-0 στο 65′. Δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα μέχρι τέλους, με το τελικό 2-1 να διαμορφώνεται στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ήταν η 1η της νίκη μετά από 9 αγωνιστικές. Τερμάτισε στη θέση των μπαράζ για την αποφυγή του υποβιβασμού, στο +1 από την Στάμπαεκ. Μετράει 8 g/g στα τελευταία 10 εντός έδρας παιχνίδια της και μόλις 1 νίκη στα τελευταία 5 παιχνίδια στο γήπεδο της.

Παραμένουν τραυματίες οι Γκέρσον (1 συμμ.), Σανέ (4 συμμ.)και Κρίστιανσεν (26 συμμ./1 γκολ).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σάρπσμποργκ, που την έσωσε από τον απευθείας υποβιβασμό.

Μπραν Στατιστικά

*G/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της. (Δες το στην betshop)

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Με 2-2 σκορ ολοκληρώθηκαν τα 3 από τα τελευταία 5 παιχνίδια της.

ΓΙΕΡΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πήρε την πρόκριση για τη σημερινή αναμέτρηση επικρατώντας με 5-4 στα πέναλτι της KFUM Οσλο (1-1 καν. διάρκεια). Ήταν καλύτερη καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά φλύαρη στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ στο 50′. Πίεσε για την ισοφάριση, δημιούργησε καλές ευκαιρίες και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 80′, οδηγώντας το ματς στην παράταση. Εκεί, οι δύο ομάδες είχαν πολλές και καλές ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, αλλά δεν τις μετουσιώσαν σε γκολ. Έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι, με τον Ταβακόλι να αστοχεί στην 1η εκτέλεση της KFUM και την ομάδα του να χάνει με 5-4.

Μετράει μόλις 1 νίκη στα τελευταία 5 παιχνίδια της, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα 2 από αυτά τα 5 παιχνίδια. Εκτός έδρας μετράει 6 παιχνίδια δίχως νίκη (0-3-3). Με g/g ολοκληρώθηκαν τα 8 από τα τελευταία 8 εκτός έδρας παιχνίδια της.

Με πλήρες ρόστερ ταξίδεψε για τη σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε στα πέναλτι με 5-4 της KFUM Όσλο (1-1 καν. διάρκεια), παίρνοντας την πρόκριση για το σημερινό τελικό.