*Εξ αναβολής για την 28η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον 1-2.

*Στο Κύπελλο: Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0 (6-7 στα πέναλτι).

*Μόλις μια ισοπαλία στα τελευταία 14 μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχονται από 9/11 μεταξύ τους Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 6-0 επί της Γουλβς. Το 1-0 ο Ουντάφ στο 6’, το 2-0 έκανε ο Γκρος στο 13’, ο ίδιος παίκτης το 3-0 στο 26’. Ο Γουέλμπεκ ανέβασε το σκορ στο 4-0 στο 39’, ξανά ο Άγγλος στράικερ έκανε το 5-0 στο 48’. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Ουντάφ στο 66’.

Τα είχε «μαζεμένα» και την… πλήρωσε η Γουλβς, την οποία η Μπράιτον διέλυσε το Σάββατο. Το τελικό 6-0 λέει όλη την αλήθεια για την εικόνα του αγώνα, που κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Ντε Τσέρμπι έκανε ό,τι ήθελε, σκόραρε τρεις φορές μέχρι το 26’, εκμεταλλευόμενη τόσο την έλλειψη συνοχής στον αντίπαλο, αλλά και την καλή ημέρα των δικών της παικτών. Βρήκε τέταρτο γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα, δε σταμάτησε να σκοράρει ούτε στο δεύτερο 45λεπτο, είχε φτάσει το σκορ στο 6-0 στο 66’! Μια απ’ τις καλύτερες εμφανίσεις της χρονιάς, αν όχι η καλύτερη για την Μπράιτον.

Επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ, εκεί που μάλλον άξιζε κάτι περισσότερο, αλλά και τον αποκλεισμό στα πέναλτι κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον ημιτελικό Κυπέλλου, νωρίτερα πέρασε με 2-1 απ’ την έδρα της Τσέλσι. Έχει ρεκόρ 3-1-2 στις τελευταίες έξι αγωνιστικές, σκοράρει σχεδόν πάντα, σπάνια μένει στο «μηδέν». Με 52 πόντους βρίσκεται στην όγδοη θέση, στο -7 πλέον απ’ την πεντάδα, αλλά με τρία ματς λιγότερα από Τότεναμ, Άστον Βίλα και Λίβερπουλ. Αμφίβολος ξανά ο Φέργκιουσον, γνώριμα τα υπόλοιπα προβλήματα. Έρχεται από 4/6 εντός έδρας νίκες στο πλαίσιο της Πρέμιερ Λιγκ.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα τελευταία 8/11 ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 9/15 ΝG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Άστον Βίλα. το γκολ ο Μπρούνο Φερνάντες στο 39’. Καλύτερη η Γιουνάιτεντ στο μεγαλύτερο κομμάτι, είχε πολλές φάσεις, θα έπρεπε να έχει κερδίσει πιο άνετα.

Αξιοποίησε για ακόμη μια φορά την έδρα της, το μεσημέρι της Κυριακής επικράτησε 1-0 της Άστον Βίλα και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την εκτός έδρας απώλεια με την Τότεναμ. Μπήκε δυνατά, είχε φάσεις με Ράσφορντ, Σάντσο και Κασεμίρο, έδειχνε να πλησιάζει το γκολ, αλλά ήταν λιγάκι «τσαπατσούλα» στην τελική προσπάθεια. Βρήκε το γκολ στο 39’ με τον Φερνάντες, στο δεύτερο 45λεπτο περισσότερο διαχειρίστηκε την κατάσταση, θα μπορούσε να έχει βρει δεύτερο γκολ σε κάποια απ’ τις αντεπιθέσεις της. Λίγα πράγματα η Άστον Βίλα στο επιθετικό κομμάτι, ήταν άτολμη και χωρίς ιδέες.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γιουνάιτεντ μετά από το εκτός έδρας 2-2 με την Τότεναμ, εκεί προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο αλλά κόντεψε να χάσει. Νωρίτερα πήρε τρεις σερί νίκες στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, κόντρα σε Νότιγχαμ Φόρεστ (0-2), Έβερτον (2-0) και Μπρέντφορντ (1-0), ερχόταν απ’ τον αποκλεισμό στο Γιουρόπα Λιγκ (3-0 στη Σεβίλλη) και την πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στην Μπράιτον (πήρε το εισιτήριο για τον τελικό Κυπέλλου). Ανέβηκε στους 63 πόντους και είναι τέταρτη, στο -2 απ’ τη Νιουκάστλ και στο +7 απ’ τη Λίβερπουλ, θέλει να τερματίσει στην τετράδα και να πάρει το Κύπελλο (θα παίξει στον τελικό με τη Μάντσεστερ Σίτι), έχει ήδη κατακτήσει το Λιγκ Καπ.