15η αγωνιστική

*Over 2.5 τα δέκα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες. Τα οκτώ από αυτά συνδυάστηκαν και με Goal/Goal.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΜΠΡΑΓΚΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Εσκιλστούνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (29′, 33′), για να μειώσει απλά με το πέναλτι του Καμόες στο 40ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Μπράγκε, μετά τις δυο νίκες που πήρε επί των Λαντσκρόνα (2-1 εντός) και Έργκριτε (4-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κλέμπερ Σάρενπαα φιλοξενήθηκε από την Εσκιλστούνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Δεν έπεισε σε καμία περίπτωση, βρέθηκε πρώτη πίσω στο σκορ και πριν προλάβει να το καταλάβει, δέχθηκε και δεύτερο. Παρότι μείωσε πριν την ανάπαυλα με πέναλτι, δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω στη συνέχεια.

Κάπως έτσι, παραμένει στους 20 βαθμούς και προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά από την πρώτη τριάδα της κατάταξης. Αποδίδει καλύτερα στην έδρα της, εκεί όπου είναι αήττητη στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια που έδωσε (5-1-0). Τη δεύτερη αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει στο σημερινό Μπράγκε – Έστερ, ο Σεθ Χέλμπεργκ.

Μπράγκε Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Σκέβντε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο δεύτερο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Λιουνγκ (45′) και Βέστερμαρκ (54′).

Την νίκη πανηγύρισε και πάλι η Έστερ, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σερντάν Τούφεγκντζιτς υποδέχθηκε τη Σκέβντε, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Βρέθηκε πίσω με το καλημέρα, ενώ στάθηκε τυχερή να αποφύγει τα περισσότερα τέρματα μέχρι την ανάπαυλα, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου κατάφερε να ισοφαρίσει. Πήρε ψυχολογία και έχοντας μπει πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος, έκανε την ανατροπή.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 23 βαθμούς και είναι στο +3 από τη σημερινή της αντίπαλο, στη βαθμολογία Β Σουηδίας. Πανηγύρισε ένα διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη από δυο ισοπαλίες και ήττες. Εξέτισε την τιμωρία του ο Μανζ Κάρλσον Μπεργκ, οπότε και άπαντες είναι παρόντες.