*Τελευταία αγωνιστική – Φάση ομίλων

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

*Η Μπράγκα έχει εξασφαλίσει την πρόκριση. Για να τερματίσει στην κορυφή του ομίλου χρειάζεται νίκη και απώλεια της Λέστερ, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας χρειάζεται ήττα των “αλεπούδων” στο άλλο ματς.

*Η Ζόρια έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια.

*Το G/G επιβεβαιώθηκε και στα τρία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας.

*Η Μπράγκα παραμένει αήττητη στα 10/11 τελευταία εντός έδρας ματς στο Γιουρόπα Λιγκ.

Πρώτος γύρος: Ζόρια – Μπράγκα 1-2

ΜΠΡΑΓΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πλήρωσε το κακό πρόσωπο που παρουσίασε στο πρώτο μέρος κόντρα στην Μπελενένσες, με την Μπράγκα να γνωρίζει την ήττα με 2-1 στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος. Βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 2-0, δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά και ενώ από το 62′ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο. Ένα αποτέλεσμα που την έριξε στην 4η θέση της Πριμέιρα Λίγκα και στο -5 από την κορυφή, με την ομάδα του Καρβαλιάλ να βάζει τέλος στο αήττητο σερί πέντε αναμετρήσεων που έτρεχε σε όλες τις διοργανώσεις (4-1-0).

Παρουσιάζει συνολικά φέτος καλό πρόσωπο, με τη σεζόν να εξελίσσεται θετικά, ενώ στο Γιουρόπα Λιγκ κατάφερε να πετύχει τον στόχο της και υποδέχεται χωρίς άγχος τη Ζόρια, έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση. Διέλυσε με 4-2 την ΑΕΚ στην Αθήνα στο τελευταίο ματς, έχει απολογισμό 3-1-1 στον όμιλο και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για την πρωτιά στο γκρουπ. Για να το πετύχει χρειάζεται νίκη και απώλεια της Λέστερ, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας χρειάζεται ήττα των “αλεπούδων” στο άλλο ματς. Στηρίζει πολλά στην έδρα της, παραμένει αήττητη στα 10/11 τελευταία εντός έδρας ματς στο Γιουρόπα Λιγκ.

“Πρέπει να αφήσουμε στην άκρη το παιχνίδι κόντρα στην Μπελενένσες και να κοιτάξουμε μπροστά. Έχουμε καταφέρει να πετύχουμε φέτος αρκετά και πρέπει να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά για να πετύχουμε τους στόχους μας”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Καρβαλιάλ που δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες του τιμωρημένου Εσγκάιο, ενώ αναμένεται να προχωρήσει σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-1 από την Μπελενένσες γνώρισε η Μπράγκα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν στο 33′ με τον Καρντόσο, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σόουζα έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 62′ με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κάρμο, στο 70′ ο Παουλίνιο με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΜΠΡΑΓΚΑ Στατιστικά

*G/G & over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan).

*Over 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

21+ Παίξε υπεύθυνα | Αρμόδιος Ρυθμιστής MGA

ΖΟΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με σοβαρή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Ντνίπρο η Ζόρια κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 3-1 στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος. Πίεσε και ήταν αποτελεσματική στο δεύτερο ημίχρονο, κατακτώντας ακόμη τρεις σημαντικούς βαθμούς, που την έφεραν στην 5η θέση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σκρίπνικ επιβεβαίωσε ξανά πως βρίσκεται στην καλύτερη της κατάσταση, καθώς πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, όπου δέχθηκε μόλις ένα τέρμα.

Όπως αποδείχθηκε ωστόσο άργησε να βρει ρυθμό και έρχεται στο σημερινό παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς έμεινε και μαθηματικά εκτός συνέχειας. Μάλιστα κατάφερε να κάνει το 2/2 στα τελευταία ματς του γκρουπ κόντρα σε Λέστερ (1-0) και ΑΕΚ (0-3), οι τρεις διαδοχικές ήττες ωστόσο στις πρώτες αγωνιστικές δεν την άφησαν να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Θα προσπαθήσει να αποχαιρετήσει με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση, εκτός έδρας δυσκολεύεται αρκετά, αγνοεί τη νίκη στις 7/9 τελευταίες εξόδους της στο Γιουρόπα Λιγκ (2-2-5). Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Μαχαράντζε, Ρουφάτι και Γκρέκχιν.

Προηγούμενο ματς: Με 3-1 επικράτησε της Ντνίπρο η Ζόρια. Το πρώτο μέρος βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 0-0, στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκρομόβ άνοιξε το σκορ στο 52′, ενώ στο 75′ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0. Ο Ιβανισενια στο 84′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Ναζαρένκο στο 90′ να διαμορφώνει το τελικό 3-1.