* 6η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Νάπολι. Ο Ντι Λορέντζο (45+1’) άνοιξε το σκορ για τους Ιταλούς, ο Μπρούμα ισοφάρισε (84’) για την Μπράγκα και με αυτογκόλ του Νιακατέ στο 88’ διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Σκληρό το μάθημα για τους “αρσεναλίστας” στην πρεμιέρα τους στο Champions League μετά από 11 χρόνια, δέχθηκαν ήττα που μειώνει δραματικά τις πιθανότητες πρόκρισης στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Πλούσιο σε ρυθμό και φάσεις το παιχνίδι απέναντι στους Ιταλούς πρωταθλητές, μάλλον άξιζε το βαθμό η Μπράγκα βάσει ευκαιριών (1.41 – 1.70 xGoals). Μετά από ένα ταραχώδες πρώτο 25λεπτο, στο οποίο ο κίπερ Ματέους και το δοκάρι σταμάτησαν τον Οσίμεν σε τρεις περιπτώσεις, η ομάδα του Ζόρζε είχε καλή κυκλοφορία και τις δικές της στιγμές, μέχρι το 0-1 σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση. Πιο απειλητική στο δεύτερο ημίχρονο η Μπράγκα, ισοφάρισε με υπέροχη κεφαλιά και είχε γεμάτο δοκάρι στην τελευταία φάση του αγώνα. Μοιραίος ο επιρρεπής σε λάθη Νιακατέ με το αυτογκόλ για bloopers.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, η εμφάνιση του προηγούμενου Σαββάτου στη νότια ακτή ήταν απογοητευτική, υπέστη δικαιότατη ήττα από τη νεοφερμένη στην κατηγορία Φαρένσε (3-1), επιτρέποντας 3.77 xGoals!

“Η Μποαβίστα είναι πολύ επικίνδυνη ομάδα. Παίζει με αυτοπεποίθηση και έχει πετύχει μεγάλα αποτελέσματα. Πρέπει να δώσουμε μεγάλη προσοχή στους γρήγορους επιθετικούς της.” δήλωσε ο κόουτς Ζόρζε, ο οποίος δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών.

ΜΠΡΑΓΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Τσάβες. Μέχρι το 23ο λεπτό η Μποαβίστα προηγήθηκε 4-0 με Μοράις (1’), Άγκρα (5’), Μπόζενικ (11’, 23’) και ο Βίκτορ (71’) μείωσε για την Τσάβες.

Ούτε οι πιο αισιόδοξοι φίλοι της ομάδας δεν θα μπορούσαν να φανταστούν τέτοιο ξεκίνημα στην σεζόν για ένα σύνολο δίχως μεταγραφική ενίσχυση (λόγω ban). Οι “σκακιστές” διέλυσαν το συνονθύλευμα της Τσάβες τη Δευτέρα και διατηρήθηκαν στην κορυφή της Liga Portugal με την ολοκληρωση της 5ης αγωνιστικής, έχοντας την καλύτερη επίθεση στη χώρα (14 γκολ)!

38 δευτερόλεπτα χρειάστηκαν για να προηγηθούν με κάθετο ποδόσφαιρο, χτύπησαν σε αντεπίθεση για το 2-0 και ο φορμαρισμένος φορ Μπόζενικ τέλειωσε το ματς με δύο εξαιρετικά τελειώματα πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα!

“Πρέπει να έχουμε ταπεινότητα για να συνεχίσουμε να είμαστε η ομάδα που έχουμε παρουσιάσει ως τώρα.” δήλωσε ο κόουτς Πετίτ.

Πλήγμα ο τραυματισμός του ιδιαιτέρως επιδραστικού Μαλέιρο (δεξί μπακ), δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό. Μακροχρόνιες οι έτερες απουσίες των Σέζαρ (κίπερ), Νταμπό (μπακ).