3η Αγωνιστική

* No Goal τα 7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια για το πρωτάθλημα

ΜΠΡΑΓΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Φαμαλικάο. Ο Σεκέιρα άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, ο Μπανζά διπλασίασε τα τέρματα της Μπράγκα στο 18’ και στο 79’ έκλεισε το σκορ.

Ενθουσιάζει η επιθετική λειτουργία της Μπράγκα στο ξεκίνημα της νέας σεζόν και της εποχής Ζόρζε, την προηγούμενη Παρασκευή πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από τη Φαμαλικάο.

Από νωρίς επέβαλε το ρυθμό της, άνοιξε το σκορ από ανάκτηση της μπάλας ψηλά, με 6 παίκτες της μέσα στην αντίπαλη περιοχή! Γρήγορη και αποφασιστική η ανάπτυξή της, με συνοπτικές διαδικασίες έκανε το 0-2 και ο κίπερ Ματέους με μερικές κομβικές επεμβάσεις του δεν την άφησε να αγχωθεί. Έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες και στο δεύτερο μέρος, έφτασε τα τρία γκολ σε δύο εμφανίσεις με τη φανέλα της ο νεοφερμένος φορ Μπανζά, που της δίνει άλλη διάσταση με τα αθλητικά του προσόντα στην κορυφή της επίθεσης.

Ξανά σε σύστημα 4-4-2 με τον Ολιβέιρα στο πλάι του Μπανζά και τους Όρτα, Μεδέιρος στα άκρα της μεσαίας γραμμής παρέταξε την ομάδα του ο κόουτς Ζόρζε, η αλλαγή συστήματος από την εποχή Καρβαλιάλ έχει αποφέρει 6 γκολ σε 180 λεπτά!

Εκτός πλάνων ο δεξιός μπακ Μόουρα, οδεύει προς τη Φαμαλικάο, παρότι ο βασικός στη θέση Γκόμες παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού.

ΜΠΡΑΓΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα τρία τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Τσάβες. Ο Ταγκού άνοιξε το σκορ 39’ για τη Μαρίτιμο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Τσάβες έχασε πέναλτι, αλλά γύρισε το ματς με Τεϊσέιρα (70’) και Μπατσί (75’).

Στην πρεμιέρα είχε ως άλλοθι τη δυναμική του αντιπάλου για τη βαριά ήττα (5-1) στο “Ντραγκάο”, η εμφάνιση της Δευτέρας όμως ήταν αδικαιολόγητα κακή.

Δίχως ένταση υποδεχόμενη τη νεοφερμένη στην κατηγορία Τσάβες από το πρώτο λεπτό, έχανε σε σταθερή βάση τις μονομαχίες στο κέντρο και οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μεγάλες φάσεις στο χώρο πριν το προβάδισμά της, το οποίο ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα. Ούτε το γκολ κατάφερε να της αλλάξει την ενέργεια, συνέχισε να είναι παθητική, γλίτωσε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να δεχθεί το γκολ και στο δεύτερο μέρος. Μέσα σε 5 λεπτά της το γύρισε το ματς απόλυτα δίκαια η Τσάβες και η αντίδραση των νησιωτών στο τέλος ήταν αποκαρδιωτική. Μηδενικές απειλές παρότι πήρε την πρωτοβουλία, δίχως ιδέες, με αργές και λάθος αποφάσεις.

“Δεν θα κλάψουμε για το παρελθόν, ούτε θα ξεχάσουμε τι έγινε. Δεχόμαστε το αποτέλεσμα, με την επιθυμία να είμαστε διαφορετικοί, καλύτεροι, να δώσουμε απαντήσεις στο επόμενο παιχνίδι. Συνεχίζουμε με απόλυτη συγκέντρωση στο πλάνο μας, δίχως υπερβολικές αντιδράσεις και στα θετικά και στα αρνητικά αποτελέσματα” δήλωσε ο κόουτς Σεάμπρα ενόψει Μπράγκα και υπερασπίστηκε την επιλογή του να μην χρησιμοποιεί ακόμη τις νέες μεταγραφές.

Επιστρέφουν στη διάθεσή του ο αριστερός μπακ Κόστα και ο χαφ Αφόνσο, που έχασαν το τελευταίο παιχνίδι.